Astrofyzici z Masarykovy univerzity uvedli do provozu největší dalekohled na Moravě. Je umístěn na Hvězdárně a planetáriu Oldřicha Kotíka ve Ždánicích. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí univerzity Radim Sajbot, který uvedl, že jde o společný projekt města Ždánice a Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

Jedná se o nový univerzitní astronomický dalekohled AZ 800, který bude využíván zejména pro vzdělávání studentů astrofyziky a odborná pozorování. „Ždánice nebyly pro instalaci a uvedení do provozu největšího dalekohledu na Moravě vybrány náhodou. Astronomická činnost má zde bohatou tradici, která se datuje až do roku 1965,“ popsal Sajbot.

„Tato lokalita byla vybrána díky svému okolnímu nízkému světelnému znečištění a zároveň poskytuje dostatečné zázemí pro studijní a vědecké potřeby,“ uvedl astrofyzik Miloslav Zejda z Přírodovědecké fakulty MU.

Dalekohled je osazen kvalitní CCD kamerou, ta umožňuje měřit jasnosti vesmírných objektů a zkoumání vlastností hvězd

Ovládání dalekohledu je možné provádět vzdáleně prakticky z libovolného místa na Zemi. I proto musela být kopule hvězdárny modernizována tak, aby její štěrbinu bylo možné dálkově otevírat či zavírat, aby se sama natáčela do směru pozorování dalekohledu.

V případě, že dojde ke zhoršení počasí během pozorování, se kopule díky meteostanici s celooblohovou kamerou, kterou je dalekohled vybaven, zavře a otočí do základní polohy.

„Podobným systémem s možností vzdáleného ovládání jsou v současnosti vybavovány prakticky všechny moderní astronomické dalekohledy po celém světě, takže pokud máte k dispozici počítač s připojením na internet a víte jak, můžete provádět on-line pozorování třeba na Evropské jižní observatoři, nebo na hvězdárně ve Ždánicích,“ doplnil Zejda.

Majitelem Hvězdárny a planetária Oldřicha Kotíka je město Ždánice, které ji odkoupilo v roce 2016 od soukromého vlastníka

„V současné době je možnost na hvězdárně navštívit digitální planetárium, 3D aktivní projekci, dále lze pozorovat nejen noční oblohu, ale i aktivitu Slunce slunečním dalekohledem. Také zde máme výstavu hornin a minerálů, nabízíme možnost zúčastnit se i edukačních pořadů a vyzkoušet si různé pokusy. Toho rádi využívají žáci a učitelé z mateřských, základních i středních škol ze širokého okolí,“ doplnila starostka Ždánic Kateřina Klapková (Nezávislí pro Ždánice).

Nový univerzitní dalekohled je díky průměru zrcadla 80 cm největším dalekohledem na Moravě

Dalekohled byl do východní kopule ždánické hvězdárny nainstalován 13. prosince 2022. Od té doby byla „ždánická osmdesátka“ v testovacím režimu. Instalovaný dalekohled je robotickým teleskopem od renomované rakouské firmy ASA Astrosysteme GmbH na altazimutální vidlicové montáži o průměru zrcadla 800 mm a světelností f/6.8. Optický systém je typu Ritchey-Chrétien s překlopným terciálním zrcátkem, které vytváří dvě Nasmyth ohniska v klopné ose dalekohledu. Z jedné strany vidlice je dalekohled osazen kvalitní CCD kamerou a z druhé strany bude vybaven spektrografem.