Stovky lidí zavítaly dnes ještě před zahájením oficiálního programu na Veteranfest do zámeckého parku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. K vidění tam bylo téměř 1000 historických vozidel a motocyklů. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí radnice Veronika Slámová. Jednodenní akce se koná potřiadvacáté.

Dorazili i majitelé veteránů ze zahraničí

Vystavovatelé přijeli nejen z celé ČR, ale také například z Rakouska, Slovenska či z Německa. Platí, že nejmladší vystavované vozidlo nebo jiný dopravní prostředek může být vyrobeno jen do roku 1989. K zámku se ale sjely i vozy pamatující dobu první republiky.

Očekávali vzácné perly

„V loňských ročnících jsme například ocenili jedinečný automobil Wikov 35 z roku 1935, Škodu 440 Karosa z roku 1956 nebo traktor Lanz Bulldog vyrobený v roce 1942. I letos očekáváme vzácné perly, a to nejen z České republiky, ale celé střední Evropy. Akce je také pod drobnohledem renomovaných odborných časopisů – například celonárodního německého magazínu a portálu Motorrad,“ uvedl předseda odborné komise Pavel Opletal.

Udělali přehlídku Youngtimerů

Součástí setkání je burza náhradních dílů a starožitností. Nechybí ani odborný dohled nad přijíždějícími auty. „Tradiční akci se každý rok snažíme ozvláštnit novinkami. Letos to bude zejména přehlídka Youngtimerů – tedy ojedinělých aut vyrobených do roku 1994,“ uvedla ředitelka festivalu Eva Kellner Fialová.

Nechyběli lidé v dobových kostýmech

Akce láká nejen na přehlídku historických vozů, motorek, traktorů, bicyklů, ale také na dobový program. V zámeckém parku se prochází dámy a pánové v dobových kostýmech, odborná komise vybere vítěze v šesti různých kategoriích. Vyhlásí i cenu elegance. Návštěvníky potěší dobový hudební i taneční doprovod.

Kvůli srazu veteránů nebyly žádné uzavírky

Ve městě v souvislosti s Veteranfestem nejsou žádné uzavírky. Parkování pro návštěvníky je zajištěno na silnici vedoucí do Křenovic za obchodním centrem Billa. Na akci každoročně dorazí kolem 10.000 lidí.