Děkan lékařské fakulty Martin Repko a ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák v pátek podepsali smlouvu o vzniku společného Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC).

Podpis smlouvy je výsledkem více než rok trvajících jednání zástupců Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty MU. Přínos společného pracoviště spočívá zejména v prohloubení spolupráce a zefektivnění využívání technologií, prostor a také lidských zdrojů.

„Toto úzké propojení nám zaručí dosažení kvalitnějších výsledků a umožní koncentraci biomedicínského výzkumu v Brně. Například v oblasti grantů bude možné společně usilovat o velké strategické projekty, a tím dále podporovat prestiž Brna jako předního českého centra vědy a výzkumu,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Ten se podpisu smlouvy zúčastnil spolu s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) a ředitelkou Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) Irenou Rektorovou.

Právě ona společné pracoviště v rámci nemocnice povede na úrovni ústavu jako jeho přednostka. Rektorovou, která se funkce ujme v červenci, tak čeká kromě řízení společného pracoviště ICRC i klíčový úkol v podobě vytvoření strategického plánu činnosti centra.

„Mám ráda nové výzvy, tato bude jedna z nejnáročnějších. Mojí prioritou bude především excelentní výzkum, transparentnost a finanční udržitelnost ICRC. Věřím, že společné pracoviště významně přispěje k vybudování silné vědecké platformy v Brně. Chceme také dostat mezinárodní centrum klinického výzkumu dostat na světovou mapu excelentních výzkumných center,“ zdůraznila Irena Rektorová.

Podle ředitele nemocnice Vlastimila Vajdáka bude ICRC poměrně samostatným celkem, včetně vnitřní struktury a financování. „A pro zaměstnance pracoviště to bude znamenat stabilitu,“ dodal Vajdák.

Děkan Martin Repko považuje vznik dalšího společného pracoviště fakulty a nemocnice za skvělý krok k optimalizaci vědecko-výzkumné spolupráce obou institucí. „Znamená to také personální stabilizaci stávajících společných pracovníků. Společný ústav se také bude nově věnovat výukové činnosti mladých vědců,“ dodal Repko.

„Velmi oceňuji, že se v tomto unikátním projektu ve spolupráci lékařského a pedagogického pracoviště propojuje výzkum, který povede ke kvalitním výsledkům, zapojí odborníky z obou oblastí a v neposlední řadě ušetří peníze ministerstva zdravotnictví,“ míní ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.