Do tajné fáze letošního hlasování v anketě o Strom roku postoupí z desítky finalistů jen pětice, která bude mít nejvíce hlasů. V předchozích letech se hlasovalo o všech finalistech. V tiskové zprávě o tom za pořadatelskou Nadaci Partnerství informoval David Kopecký. Předchozí titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku. Letos průběžně vede lípa u Nepomyšle na Lounsku, v tajné části hlasování už budou výsledky skryté, aby neovlivňovaly hlasující.

Zájemci mají ještě do 1. října na výběr z deseti kandidátů z šesti krajů, které porota vybírala z 83 návrhů. Od 2. října pořadatelé průběžné hlasování utají, novinkou pak je, že lidé budou moci hlasovat jen o pěti stromech, které dosáhly nejvíce hlasů. Jde o takzvané superfinále. „Ty stromy, které nezískají dostatečný počet hlasů do 1. října, tak zůstanou pod čarou a nebudou mít šanci na výhru,“ uvedl Kopecký.

Naopak pětici superfinalistů s nejvíce hlasy se otevře možnost získat titul Strom roku 2023 i od podporovatelů jiných kandidátů

„Z jedné e-mailové adresy lze hlasovat po dobu soutěže pouze jednou, to po dobu superfinále ale přestane platit. Pro finální pětku tak bude možné hlasovat z jednoho e-mailu i podruhé – bez ohledu na to, jaký strom jste podpořili v současném kole,“ upozornil Kopecký.

Mezi finalisty je například i borovice přezdívaná Krásná Pepina, kterou spisovatel Bohumil Hrabal zasadil do své povídky Slavnosti sněženek. Zatím nejvíce hlasů získala ale lípa u Nepomyšle na Lounsku, na druhém místě je průběžně hrušeň v širém poli na Chrudimsku.

Hlasovat lze na webové adrese www.stromroku.cz, a to do 8. října. Vítěz získá odborné ošetření a postoupí do mezinárodního klání o Evropský strom roku

Titul Strom roku 2022 získala třísetletá hrušeň hnilička z Drásova na Příbramsku, která roste poblíž bývalé uranové šachty. Na druhém místě v ekologické anketě o nejsympatičtější dřevinu ČR skončil javor babyka z Ústí nad Orlicí, na třetím takzvaná sousedská hruška z Kralic nad Oslavou na Třebíčsku. V anketě hlasovalo zhruba 6500 lidí, kteří vybírali z finálových 12 stromů z osmi krajů. Pro vítězný strom jich hlasovalo téměř 2500.