Dobrá zpráva pro bezdomovce, v noclehárnách mohou přespat i se psy

  • Foto

    MMB

To o čem se zatím jen mluvilo, se stalo skutečností. Právě v tomto mrazivém počasí udělal Magistrát města vstřícný krok směrem k lidem bez domova a jejím mazlíčkům. V předvánočním týdnu totiž umístí Odbor sociální péče MMB do brněnských nocleháren pět zateplených bud pro psy bezdomovců. Novináře o tom dnes informovala primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Ta dále dodala, že pokud se tento model osvědčí, mohlo by těchto zateplených přístřešků být časem i více. „Tito lidé často nevyužívají noclehárnu jen kvůli tomu, že si s sebou nemůžou vzít svého nejlepšího kamaráda, pak postávají na mrazu a je mnoho případů, kdy to skončí hodně smutně,“ dodala Vaňková.

Dvě psí boudy budou umístěny v Městském středisku krizové sociální pomoci pro osoby v extrémní sociální tísni na ulici Masná 3. Dvěma boudami bude také opatřen Azylový dům pro lidi bez domova na ulici Bratislavská. Pátá bouda bude umístěna do míst, kde tráví bezdomci nejvíce času, a to i v těch největších mrazech.

„Po zimní sezóně umístění bud pro psy jako doplňkovou službu vyhodnotíme a připravíme na další sezónu,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková. K dispozici je zatím jediná psí bouda na ulici Mlýnská v Armádě spásy. Vyrobili ji klienti Azylového domu na Celní.

Z výsledků zjišťování počtu lidí bez domova z roku 2018 vyplývá, že jich na území Brna žije 1 657. Přestože se jejich počet stále zvyšuje, děje se tak pomaleji než v předchozím období 2010–2014. Počet lidí, kteří žijí venku, je v průběhu let stabilní, roste však počet lidí, kteří využívají nějakou formu pomoci a sociálních služeb. Odbor sociální péče MMB, Centrum sociálních služeb, Armáda spásy a Diecézní charita Brno zajišťují možnost azylového bydlení v nočních krizových centrech, noclehárnách, azylových domech a bytových jednotkách se sociální intervencí. Celkem se jedná o 363 lůžek.

Zdroj: 
MMB, MOŠ