Brněnský dopravní podnik rozšířil svůj vozový park o dva nové seniorbusy, které jsou na elektrický pohon. Vozy budou sloužit pro snadnější cestování seniorů a osob se zdravotním postižením po městě. Jedná se o první elektrické seniorbusy v provozu DPMB. Podnik za ně zaplatil téměř 2,4 milionu korun, necelou třetinu pokryla dotace, uvedla v tiskové zprávě mluvčí městského dopravce Hana Tomaštíková.

Službu Seniorbus provozují už sedm let

„Služba Seniorbus přispívá k lepší sociální integraci a kvalitě života seniorů a osob se zdravotním postižením, pro které by využívání běžné městské hromadné dopravy mohlo být obtížné. Službu v Brně prostřednictvím dopravního podniku provozujeme od roku 2017. Za tuto dobu vozy seniorbusu uskutečnily více než sto tisíc jízd. Podmínky služby se novými vozy nezmění. Klienti ji mohou nadále využívat 365 dní v roce,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

DPMB provozuje službu šesti seniorbusy

Dva nové na elektrický pohon nahradí dva dosluhující, jejichž nájezd se blíží 300 tisícům kilometrů. Počet vozů tak zůstane neměnný. „Letos bude nutné nahradit další dva starší automobily novými. Vzhledem k poptávce se bude jednat o vozy s výsuvnou plošinou, která umožní snadnější přepravu osob s hendikepem. Dopravní podnik vypíše výběrové řízení ještě v první polovině roku s dodáním před jeho koncem,“ sdělil náměstek primátorky pro oblast sociální péče Robert Kerndl (ODS).

Na vozy získali dotaci

Podle radního pro dopravu Petra Kratochvíla (ODS) se městské firmě na nákup dvou nových elektrických vozů podařilo získat dotaci z Ministerstva životního prostředí. „Z celkové částky 1 188 500 korun bez DPH za jeden vůz činí dotace 360 tisíc korun,“ upřesnil Kratochvíl.

Elektrické minibusy budou nabíjet ve vozovně Medlánky

Nové elektrovozy budou podle generálního ředitele DPMB Miloše Havránka parkovat ve vozovně v Medlánky, kde se budou primárně nabíjet. „Na plnou baterii najedou 410 km, což je přibližně dvojnásobek reálného denního nájezdu těchto vozů,“ řekl Havránek. Službu zajišťuje devět stálých řidičů a devět brigádníků. Důležitým předpokladem při jejich výběru je komunikativnost a trpělivost.

Nejčastěji jezdí do pěti zdravotnických zařízení

Největší zájem o přepravu registruje dopravní podnik mezi seniory ve všední dny dopoledne, kdy ji klienti využívají pro cesty k lékaři – nejčastěji do nemocnice u svaté Anny v Brně, Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích, Vojenské nemocnice nebo na polikliniky Zahradníkova a Viniční.

Službu posilují na Dušičky nebo o Vánocích

„Neméně důležitý je ale sociální rozměr této služby, kdy senioři cestují za svými přáteli, na nákupy nebo za kulturou. Podporou Seniorbusu tak přispíváme k integraci seniorů do běžného života a prevenci pocitu osamění,“ dodala Vaňková. Specifickými obdobími, kdy je o službu vysoký zájem a dopravní podnik ji musí posilovat, jsou například Dušičky nebo vánoční svátky. V loňském roce seniorbusy DPMB obstaraly 19 500 jízd.