Dovozce textilu z Turecka dlužil státu 60 milionů. Muži v uniformách mu proto zabavili zboží za 12 milionů

Více než šedesát milionů korun dlužil státu na daních a poplatcích importér, který na jižní Moravu vozil textil ze zahraničí. Celní a finanční správa mu proto zabavily zboží za 12 milionů, aby tak dluh snížily.

  • Foto

    celnisprava.cz

Na přelomu července a srpna v působnosti Celního úřadu pro Jihomoravský kraj etablovala nová firma, dovážející převážně textilní zboží z Turecka. „Zpočátku se jednalo o jednotlivé případy, ale ty postupně enormně vzrostly. Celníci proto začali tyto dovozy důkladněji mapovat,“ uvedla mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

Její kolegové zbystřili, když prověřili struktury společnosti. Česká firma totiž měla slovenského jednatele a společníka ze Srbska. Celníci proto na vzrůstající objem dovezeného textilu upozornili také finanční správu.

Po přesunu sídla společnosti do Prahy se brněnskému celnímu úřadu podle Temňákové ozvali pracovníci finanční správy s žádostí o součinnost. „Nebylo to poprvé, poněvadž kde běžné prostředky nestačí, je třeba přikročit k mimořádným úkonům. Na konci října, kdy společnost přihlásila k projednání větší množství případů celkovém objemu zboží za více než dvanáct milionů korun, celníci uvědomili pracovníky finanční správy,“ sdělila v tiskové zprávě mluvčí celníků.Úředníci finanční správy se dostavili na místo a ve chvíli, kdy mělo jít oblečení do oběhu, je sepsali a přikročili k mobiliární exekuci na úhradu daňových nedoplatků společnosti.

„Spolupráce celní a finanční správy je dlouhodobě na vysoké úrovni a přináší velmi dobré výsledky. Vzájemná operativní výměna informací, zápočty přeplatků a pohledávek a spolupráce v rámci takzvané daňové kobry přináší nemalé finanční prostředky, které by jinak neskončily ve státním rozpočtu,“ dodala mluvčí jihomoravských celníků Lada Temňáková.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (REJ)