Festivaly plné chutí představují to nejlepší od regionálních producentů potravin a kuchařů z jižní Moravy, kteří umí vykouzlit vybrané pochoutky. Po loňském pilotním ročníku tak zítra v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku zahájí druhý festivalový ročník. Vedle jídla si lidé v sobotu užijí hudební vystoupení a zábavný doprovodný program, který myslí zejména na děti. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava Martina Grůzová.

Propagují lokální potraviny a producenty

Festival je součástí širší iniciativy zaměřené na propagaci místních potravin a producentů v Jihomoravském kraji. „Chceme, aby návštěvníci festivalu poznali lidi, kteří stojí za oblíbenými regionálními značkami a výrobky. Menu je navíc pro každé město jiné, takže kdo vyrazí na první festival do Hrušovan, nic mu nebrání, aby si zajel v srpnu do Letovic a v září do Veselí nad Moravou,“ uvedla Martina Grůzová.

Hrušovany budou letos festival hostit poprvé

Loni festivalová pouť startovala v sousední Miroslavi. V programu se vystřídají kulinární soutěže, hudební vystoupení, dětské dílny nebo degustace. „Bavili jsme se o možnostech, jak podpořit značku Regionální potravina Jihomoravského kraje a zároveň přivést návštěvníky na místa, která jsou trochu ve stínu tradičních turistických cílů. Rozhodli jsme se oslovit milovníky jídla, nabídnout bohatý kulturní program, a to celé spojit do Festivalu plného chutí,“ řekl náměstek hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Zazní cimbálovka a zazpívá Adam Mišík

Hudební program na Festivalu plném chutí v Hrušovanech nad Jevišovkou zajistí cimbálová muzika Lusk, vystoupí kapely Citron a Support Lesbiens a jako hřeb večera zazpívá Adam Mišík. „V kulturním domě bude nachystaná Kuchařská zóna, kuchařskou show s ochutnávkou tam předvede Petr Stupka, po něm to převezme Honza Vorel ze soutěže MasterChef. Dětem se určitě bude líbit dětská zóna v parku, součástí festivalu je divadelní představení, skákací hrad, malování na obličej, rukodělné dílničky a hravá stanoviště se stezkou. Doprovodný program po celý den zajistí Hvězdárna a planetárium Brno spolu s mobilní digitální dílnou FabLab,“ přiblížila atraktivní program Grůzová.

V srpnu se festival přesune do Letovic a v září na Hodonínsko

Festivaly plné chutí představují trojici akcí s lákavým gastronomickým i kulturním programem. „V sobotu 15. června se o tom mohou návštěvníci přesvědčit v Hrušovanech nad Jevišovkou, kdo to nestihne, má šanci ještě 10. srpna v Letovicích na Blanensku či 14. září ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku. Souběžně se v létě uskuteční další oslavy regionálních plodin: v červenci se chystá Meruňkobraní v Židlochovicích, v srpnu pak Slavnosti okurek ve Znojmě a Slavnosti rajčat v Břeclavi. V září čekají návštěvníky tradiční Česnekovky v Rosicích a Husí slavnosti v Boskovicích,“ doplnila ředitelka.