Dveře muzeí a galerií v Brně zůstanou v sobotu otevřené až do půlnoci. Organizátoři Brněnské muzejní noci, která se koná podvacáté, očekávají podobně jako v minulých letech desítky tisíc lidí. Zapojilo se 28 institucí, lidé mohou navštívit více než 50 míst, řekla novinářům Viera Kobielská z Moravské galerie v Brně.

Oproti loňsku přibyl do seznamu také Český rozhlas Brno, Filozofická fakulta Masarykovy univerzity s nově zpřístupněným protileteckým krytem, Institut Paměti národa Brno nebo židovské muzeum Malý Mehrin. Muzeum města Brna nabízí prohlídky nedávno otevřené Arnoldovy vily. Moravská galerie prostřednictvím „nočního kukátka“ umožní nahlédnout do opravovaného Místodržitelského paláce.

Filharmonie Brno zpřístupní Besední dům, a to včetně terasy s málo známou vyhlídkou na Brno

„Novinkou je to, že jsme zrušili prohlídky s průvodcem. Lidé mohou strávit v Besedním domě tolik času, kolik potřebují, trasu si každý návštěvník tvoří sám,“ uvedla Kristýna Drášilová z filharmonie.

Menší skupiny návštěvníků se dostanou také do brněnské zoologické zahrady. „Uvidí zvířata, která jsou většinou aktivní za soumraku a v noci,“ řekla mluvčí zoo Věra Müllerová.

Zájemci mohou vybírat také z řady z komentovaných prohlídek, workshopů, přednášek, koncertů a dalších akcí pro děti i dospělé na padesátce míst

Kompletní nabídku organizátoři zveřejnili na webu Brněnské muzejní noci, v tištěné brožuře distribuované jednotlivými institucemi a nově také v mobilní aplikaci. Od středy bude v centru města stát historický autobus s informačním stánkem. Dopravu mezi jednotlivými objekty zajistí v sobotu bezplatně Dopravní podnik města Brna.

V roce 2004 se Moravská galerie jako jediná z brněnských institucí připojila k muzejní noci, což je formát známý z jiných evropských metropolí. Prvního ročníku se zúčastnilo tisíc návštěvníků. Hned v následujícím roce se otevřelo dalších sedm institucí, včetně Technického muzea, Muzea města Brna nebo Domu umění. Přišlo 50.000 lidí, což je návštěvnost, kterou si akce udržuje i v posledních letech.