Elektřina z brněnského odpadu bude napájet 300 elektromobilů v CTParku Líšeň, dohodlo se město s developerem

  • Foto

    Pavlína Křivancová

Memorandum o unikátním partnerství mezi soukromou a městskou firmou dnes podepsala developerská společnost CTP se svozovou a odpadovou společností SAKO Brno. Obě strany o tom informovaly ve společné tiskové zprávě.

Cílem spolupráce je využití elektrické energie, kterou z odpadu vyrábí SAKO Brno, pro plánovaný parkovací dům v brněnském CTParku Líšeň. Elektřina, která vzniká při energetickém zpracování zbytkového odpadu, bude využita v rámci napájecí infrastruktury až pro 300 elektromobilů. CTP již nyní vytápí svůj park horkou vodu z výrobního areálu SAKO Brno.

„Náš výrobní areál je v těsné blízkosti líšeňského CTParku a přivést do něho horkou vodu i elektřinu dává smysl. Navíc díky krátké vzdálenosti půjde o přímé vedení bez distribučních poplatků. Do budoucna počítáme též s využitým střech CTParku i objektů areálu SAKO Brno pro výrobu fotovoltaické energie pro napájení vozů na elektrický pohon. Na projektu nás láká mimo jiné synergický ekologický, potažmo finanční efekt,“ popsal předseda představenstva SAKO Brno Filip Leder (KDU-ČSL). 

Dalším bodem memoranda je budoucí spolupráce obou stran na výrobě vodíku pomocí elektrolyzéru. Vyrobený vodík poslouží pro průmyslové využití nebo jako ekologické palivo pro logistickou dopravní infrastrukturu. Výsledná spolupráce je součástí dlouhodobé strategie CTP pro vytváření vysoce udržitelných a soběstačných parků, které nazývá ostrovy udržitelnosti.

„Myšlenka této spolupráce se zrodila na začátku loňského roku a do praxe by měla být uvedena na konci roku 2023. Velmi pozitivně hodnotím, že se nám daří nadále rozvíjet spolupráci s městem Brno, kdy jsme nyní navázali partnerství i s městskou společností, která je zapojena do výzkumu vodíkové mobility. Jedinečný projekt přinese do areálu bývalého Zetoru inovativní energetická řešení,” uvedl regionální projektový manažer CTP Michal Dospěl.

Podle vedení Brna dokáže SAKO vyrábět velké množství energie přímo na území města a zde ji hned spotřebovávat. Po dokončení třetí spalovenské linky může společnost vyrobit až 42 % spotřebovávané energie díky energetickému využití odpadu.

„Nemusíme tedy do Brna žádnou energii složitě dopravovat z jiných měst nebo přes jiné dodavatele. Je to cesta ke skutečné energetické nezávislosti. Jsem rád za zapojení městských firem do elektromobility, Teplárny Brno za poslední 4 roky instalovaly 50 a SAKO Brno 302 dobíjecích stanic. Oceňuji také spolupráci města se soukromým sektorem, taková spolupráce je naprosto klíčová, pokud chceme dosáhnout cílů v oblasti snižování emisí, které jsme si v rámci akčního plánu vytyčili,“ doplnil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

O CTP 

CTP je největším evropským vlastníkem, developerem a správcem logistických a průmyslových nemovitostí s více než 9,5 miliony metry čtverečními pronajímatelných prostor v celkem 10 zemích. Společnost očekává, že do konce roku 2022 rozšíří své portfolio na 10 milionů metrů čtverečních GLA, tedy o rok dříve, než jak byl stanoven cíl při jejím vstupu na burzu Euronext Amsterdam na konci března 2021. CTP je jediným developer v regionu, který má celé své portfolio certifikované dle standardů udržitelnosti BREEAM. V průběhu roku 2021 se společnosti podařilo dosáhnout závazku být udržitelným podnikem a získat certifikát uhlíkově negativní společnost. 

Fotogalerie: