Exkluzivně pro Brňana: Cabaret des Péchés

Kabaret vždy byl a měl by být pro všechny, říká Andrea Tipoa.

  • Foto

    archiv AT

Ve funkcionalistickém skvostu, nově zrekonstruovaném paláci Jalta na Dominikánském náměstí se lze na chvíli zastavit, možná i vrátit v čase a nechat se uchvátit atmosférou zábavního podniku, kde se příjemně usadíte do červených křesel, dáte si něco dobrého k pití a můžete sledovat pestrobarevné dění na scéně – ať už taneční show, hudební vystoupení, akrobacii či burlesku. Přesně to nabízí Cabaret des Péchés (kabaret hříchů), který vznikl v prostorách bývalého kina a letos v září oslaví rok svého provozu. „Otevřít v Brně po letech kabaret napadlo našeho pana majitele. Inspiroval se filmem Varieté s Christinou Aguilerou a zpěvačkou Cher. Vše, co si vysnil, realizoval, a my jsme tomu velice rádi,“ říká Andrea Tipoa, která má v podniku na starost program a management.

V Cabaretu des Péchés nesázíte jen na hudební a taneční vystoupení, ale uvádíte také stand-up show. Jak program pro váš podnik od začátku vznikal?
Původní myšlenkou byl klasický kabaret v podobném stylu, jak fungoval na Žerotínově náměstí Rozmarýn, kam se lidé chodili bavit. Brzy jsme si však uvědomili, že nejde tak úplně vrátit se zpátky, a rozhodli jsme se, že náš program založíme na co největší pestrosti. Proto jsme namíchali barevný koktejl, v němž nabízíme různé žánry a celovečerní programy – vedle tanečních čísel a burlesky u nás nechybí travestie show, pozemní i vzdušná akrobacie, zmiňované stand-upy, často uvádíme koncerty. Na začátku roku vznikla také naše nová kabaretní scéna La Petite Scéne, v níž najdete všechna odvětví a žánry, na které se k nám do Cabaretu chodí. V programu, který trvá asi dvě a půl hodiny, se setkáte se všemi žánry i umělci, s nimiž spolupracujeme, a uvidíte úplně všechno – akrobacii, tance, muzikálová čísla, travestie i burlesku. Celým večerem vás provází moderátor a každý z večerů je jiný, protože neustále program obměňujeme a vytváříme nová čísla. Musím říct, že tato scéna byla dobrou volbou, protože u diváků se těší velkému zájmu a má úspěch.

Proč koncerty?
Zjistili jsme, že koncerty se do našeho prostředí hodí, ale sázíme spíš na koncerty poslechové, kdy se lidé usadí a zaposlouchají se do kvalitní muziky. Osvědčila se nám např. spolupráce s Chantal Poullain, která u nás už vystupovala a nyní už jsme naplánovali další koncerty na říjen a prosinec. Také v prosinci se u nás na programu objeví velice zajímavá jména, ale to zatím nechci prozrazovat.

Kdo dnes patří k vašim pravidelným účinkujícím?
Domovskou scénu u nás má Travestie Cabaret Brno s pravidelným měsíčním programem, se stejnou pravidelností u nás účinkují akrobatky ze studia Citadela Mefisto, které uspěly i v televizní soutěžní show Česko-Slovensko má talent, kde se objevily mezi nejlepšími. Nabízí přesně ten druh akrobacie, který je dnes velmi atraktivní – cvičení v šálách, pole dance, kruhy. Jednou měsíčně u nás také uvidíte Bohemian Burlesque a náš program pravidelně nabízí také Stand-up jako Brno. Určitě bych ráda připomněla i náš vlastní program La Petite.

Co ještě do nové – blížící se sezony – chystáte?
Už na jaře byla v plánu kouzelnická show, ale trošku nás zablokoval koronavirus, takže se na ni mohou návštěvníci těšit právě na podzim. A nebude to jen o kouzelnících! Přípravy jsou v plném proudu. Také chystáme vlastní kabaretní burlesque show a připravujeme i show pro dámy, kde se objeví pánský striptýz, aby se i ženy měly na co dívat. První večírek by se měl uskutečnit v říjnu. I nadále u nás zůstávají stand-upy a připravujeme také nový formát – talk show z brněnského prostředí Štatl talk s Janem Bedřichem – ta startuje už 31. srpna. Hosté budou do určité doby utajení a zveřejní se až před uvedením. A už 18. září oslavíme naše první narozeniny. V tomto večeru nabídneme průřez našimi programy – stěžejní budou vystoupení z La Petite, ale pozvali jsme i děvčata z Citadelek a pány z travestie. Vstupenky už jsou v prodeji. Další z připravovaných akcí je finále Miss Charme s dobrovolným vstupným.

Jak v reálu vypadá příprava takové show?

Opravdu hodně dlouho. Každý umělec, který u nás vystupuje, zkouší měsíc dva, než má číslo hotové. Vše nacvičuje s naším choreografem Patrikem. Poté přichází na řadu režie a světla. Až je nasvíceno a nazvučeno, můžeme hrát. V La Petite máme několik desítek čísel, která jsou kompletní a dá se s nimi různě pracovat, proto je příprava rychlejší. Ale také stále tvoříme nová a nová čísla. Moderátor Alex si připravuje výstupy ve spolupráci s umělci i režií a občas si něco přidá. Výsledek je pak většinou prací celého týmu. 

Pojďme si říct bez obalu, co obnáší pojem burleska – ne všichni mají v tomto žánru jasno. 

Nejde o klasický striptýz, je to umění, při němž dívky ladně tančí na krásnou hudbu a částečně se odhalují. Neodhalí se však úplně. Burleska není nikdy zcela nahá. Každá tanečnice na scéně vytváří příběh, který graduje – a umí diváky vtáhnout do děje. Pravidelní návštěvníci burlesky vědí... Těm, kteří se zatím žánru možná trošku obávají, bych doporučila naše představení La Petite, kde uvidí jedno nebo dvě čísla za večer a mohou si udělat představu.

Jak vás postihl koronavirus?
Nebylo to veselé, ale snažili jsme se mít otevřeno, dokud to šlo – do poslední chvíle. Respektovali jsme i stovku návštěvníků, neboť naše kapacita je cca 180 diváků, kteří představení opravdu sledují. Skončili jsme koncertem Chantall 11. března. Pak jsme podobně jako divadla museli Přestat hrát, a když jsme byli doma, tak jsme vymýšleli, co dál a rodily se nové plány. To byl také důvod, proč jsme se rozhodli nabídnout návštěvníkům program i přes prázdniny, takže máme i přes léto pátky a soboty otevřeno, v týdnu se občas objevily na programu stand-upy. Jsme rádi, že lidé této možnosti využili. Od léta jsme spustili také další novinku – v neděli fungujeme jako kino. Máme v sále velké plátno, tak proč to nevyužít. V červenci jsme hráli každou neděli v 15 a v 18 hodin – odpoledne pro děti a večer pro dospělé, v srpnu jsme hráli jen pro dospělé – např. filmy z cyklu Tady Vary. Od září zase spustíme projekce i pro děti – takže počítáme s nedělním promítáním v 15 a v 18 hodin – a upozorňuji, že hrajeme zadarmo.

Bude mít program od září nějaké pravidelné schéma?
Přesně tak. Pondělky rezervujeme divadlům, v úterý dáváme stand-upy, středy a soboty patří naší show La Petite, která zraje jako víno, soboty burleskám a travestii, v neděli je na programu kino. Pokud jde o divadlo, sázíme spíš na komedie a modernější tituly. Tady ostatně také chystáme novinku – v premiéře 23. září uvedeme Krasavce na chmelu. Hostovat u nás bude také pražské představení Edith Piaf a o nějakých titulech jednáme s Míšou Dolinovou.
Celý program diváci najdou na našich webových stránkách. Vstupenky prodáváme přes GoOut nebo na místě – od září už budeme mít otevřeno každý den odpoledne od 15 hodin.

Dá se nějak definovat publikum, které k vám chodí?
Je to velmi různorodé. Své specifické publikum mají stand-up komedie, jiní lidé přijdou na burlesku a mix všech diváků – od mladých po starší – se většinou sejde právě u našeho programu La Petite. A co se u nás objevuje velmi často, to jsou rozlučky se svobodou. Občas se jich sejde i více v jednom dni. Ale rozhodně necílíme jen na určitou skupinu lidí. Kabaret podle mne vždy byl a měl by být pro všechny. Zároveň i pořádáme různé firemní večírky nebo dopolední konference.

A opravdu jde o místo, kde se může stát všechno?
Ano (smích). Stávají se tady nečekané situace. I během moderování se občas řeknou věci, které neměly zaznít, a v našich show hodně improvizujeme.

Je nutný ve vašem kabaretu dress code?
Dbali jsme na to ze začátku, ale nelze to úplně dodržet, protože třeba na stand up přijdou lidé v džínách. Tím, že měníme žánry, nejsme striktní. Na další produkce k nám přicházejí dámy převážně v šatech. Většina návštěvníků ví, že nejde do běžné hospody. Myslím, že je na uvážení každého, jak se obléknout. V teplácích k nám rozhodně ještě nikdo nepřišel (smích).

Co právě vás přivedlo do Cabaretu?
Jsem asi důkaz, že ne vše se musí vystudovat (smích). Původní profesí jsem masérka, ale celý profesní život jsem se pohybovala v gastronomii. Také jsme žili nějakou dobu v Austrálii. Po návratu do Brna jsem pracovala v Boby centru, kde jsem se věnovala hlavně pořádání a organizování akcí. A díky tomu jsem se pak ocitla v kabaretu. 

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (RUP)