Exkluzivně pro Brňana: Martin Mikš

O Rozloučení s prázdninami, rekonstrukci bazénu za Lužánkami i akcích pro milovníky sportu.

  • Foto

    Starez Sport

Aquapark Kohoutovice, Městský plavecký stadion Lužánky, Lázně Rašínova, Bazén Ponávka, Bruslení za Lužánkami, Koupaliště Riviéra a Koupaliště Zábrdovice, to jsou sportoviště ve správě městské společnosti STAREZ – SPORT. Celkem má společnost ve správě 18 sportovních zařízení, kam patří i Městské haly Vodova, fotbalové centrum nebo hřiště na malou kopanou. Přímo na Riviéře pak STAREZ – SPORT uzavře letní sezonu městských koupališť 27. a 28. srpna akcí Rozloučení s prázdninami. Na letní provoz na koupalištích i další sportoviště jsme se zeptali generálního ředitele společnosti Martina Mikše.  

Příští víkend se na Riviéře koná Rozloučení s prázdninami – na co byste návštěvníky nalákal? Jde o pravidelnou akci?

Rozloučení s prázdninami pořádáme pravidelně už několik let vždy na konci sezony. Jde převážně o akci pro rodiny s dětmi, kdy děti do čtrnácti let neplatí vstupné a dospělé stojí vstup symbolických 50 korun. První ročníky jsme pořádali úplně zdarma, ale když bylo pěkné počasí, dorazily na akci i desítky tisíc lidí, což už nejde úplně technicky zvládnout. Proto se snažíme symbolickým vstupným účast Brňanů částečně regulovat. Samozřejmě větší zájem je pokaždé, když je hezky. Kromě koupání a sportovních aktivit – přístupné budou i volejbalové kurty – návštěvníky láká i doprovodný zábavný a hudební program. Letos se v sobotu na scéně objeví např. herec Tomáš Matonoha se svou kapelou, v neděli pak akci zakončí koncert Lenky Filipové. Děti určitě zaujme show kouzelníka Alexe, bublinová show nebo taneční hrátky s Honzou Onderem a Honzou Tománkem.

Rozloučením s prázdninami provoz na koupalištích ve správě STAREZu končí?

Ano, konec sezony pro nás nastává vždy poslední víkend před začátkem školního roku a uzavíráme ji právě touto akcí. Máme dlouhodobě vyzkoušeno, že i v případě pěkného počasí návštěvnost koupališť v září klesne ze 4 tisíc návštěvníků na 300 denně, přičemž provozní náklady na koupaliště jsou extrémně vysoké. Navíc máme mezi zaměstnanci řadu studentů, např. na pozicích plavčíků, a ti se také musí vrátit do školy. Párkrát jsme měli otevřeno déle, ale moc velkou návštěvnost jsme už nezaznamenali.

Patří právě Riviéra k nejvytíženějším brněnským koupalištím?

Určitě patří k nejvyhledávanějším brněnským koupalištím. Není to jen díky největší ploše jak na odpočinek, tak na plavání. V roce 2018, kdy byly zrekonstruovány bazény, jsme měli návštěvnost kolem 180 tisíc. Covidové roky byly slabší – i vlivem opatření – a letos už počet návštěvníků přesahuje 100 tisíc. Uvidíme, kam se návštěvnost vyšplhá do konce srpna, ale asi půjde o druhou nejúspěšnější sezonu vůbec. V roce 2018 nebyla kvůli boji se sinicemi Brňanům k dispozici přehrada, letos byly na přehradě podmínky dobré velmi dlouhou dobu, takže tam nám patrně někteří návštěvníci unikli. Počasí je krásné, nicméně je logické, že na celkovou návštěvnost má vliv i fakt, že spousta lidí po covidovém období vyrazila k moři. I tak jsme ale spokojení a obrovsky mne těší, že při návštěvnosti přes 4 tisíce lidí na den se vše zvládá po stránce občerstvení, hygieny i úklidu – a stížnosti bych spočítal na jedné ruce, což je opravdu neobvyklé.

Která vaše další sportoviště patří v létě k vyhledávaným?

V létě zaznamenáváme nejvyšší návštěvnost samozřejmě na koupalištích – hodně vytížené je např. také koupaliště v Zábrdovicích. Také je velký zájem o rekreační areál Jasenka v Zubří na Vysočině, který jsme převzali od brněnských veletrhů a nově zrekonstruovali. Tam je opravdu nádherně – rozhodně doporučuji.

Co se děje na koupalištích po prázdninách?

Poměrně dlouho trvá údržba po sezoně. Voda se úplně nevypouští, protože to by bazénovým vanám neprospívalo. Nicméně v případě celkového úklidu a zazimování, stejně tak údržby strojního zařízení jde většinou o období dvou až tří měsíců. A na jaře koupaliště zase pár měsíců oživujete, takže „mrtvé“ období je velice krátké. Navíc je to jedna z mála příležitostí pro naše zaměstnance vybrat si dovolenou. Na rozdíl od většiny z nás oni v létě na dovolenou odjet nemohou.

Kde bude podle vás živo na podzim, který je za dveřmi?

Určitě ve vnitřních bazénech a v našich wellness provozech. Koncem listopadu bychom pak zase rádi otevřeli kluziště na Vodově i u Lužánek – záleží také na počasí, ale většinou se jedná o přelom  listopadu a prosince. Pak začne být živo také na fotbalových trávnících, protože my máme ve správě vesměs umělá hřiště, která sportovci využívají mimo měsíce, kdy hrají na trávě. Pak se rádi přesouvají k nám. Hodně akcí čeká také halu Vodova, kde se udělaly velké opravy. Před budovami na Vodově je momentálně na místě kluziště sportovní park s umělým povrchem, kde si můžete vyzkoušet basket, volejbal, florbal – a hřiště je volně přístupné. Do obou hal jsme opravdu hodně investovali, v nové hale se dělala palubovka, osvětlení, opravili jsme střechu, chystá se také úprava akustiky a možnost lepšího ozvučení, protože hala slouží i řadě hudebních produkcí. Městské haly Vodova také čeká přejmenování na STAREZ Aréna Vodova, abychom zdůraznili naši městskou značku.

Momentálně prochází rekonstrukcí bazén za Lužánkami – na co se můžeme těšit?

Celý bazén se zavřel na začátku letních prázdnin a až do počátku příštího května v roce 2023 bude zavřený. Nyní se provádějí bourací práce u padesátky, protože se na ni musí napojit nový 25 metrů dlouhý bazén. Musíme také zvětšit šatny, udělat nové průchody, zajistit bezbariérový přístup. Napojit musíme i celou technologii nového bazénu na strojovnu. Zároveň, když už stavíme nový bazén, zrekonstruujeme i stávající padesátku, která to opravdu potřebuje – přece jen funguje už padesát let. Budeme také opravovat strop i osvětlení a zcela renovovat i skokanskou věž, která je jedinou krytou věží v České republice, takže tak chceme podpořit i pokračování tohoto sportu u nás.

Věřím, že novou pětadvacítkou s osmi dráhami získá bazén za Lužánkami úplně nový rozměr. Navíc tam vznikne ještě další asi šestnáctimetrový bazén pro školní mládež,  pro děti, které se se školami chodí učit plavat. Očekáváme, že nové bazény přilákají i rodiny s dětmi, protože jen padesátimetrový bazén nebyl pro tuto skupinu úplně atraktivní. Věřím, že celková rekonstrukce pomůže školám i sportovcům.

Kdy se Lužánky opět otevřou veřejnosti?

Pracovní termín je konec května s tím, že v červnu by mohl začít zkušební a v červenci 2023 běžný provoz. U rekonstrukcí je vždy dodržet termín zbožným přáním, protože nikdy nevíte, na co při opravách starých budov narazíte. Ale zatím musím říct, že termínově vše vychází. Samozřejmě chceme stavbu dostat do zimy pod střechu, pak mohou probíhat dál vnitřní práce.

V souvislosti s šetřením se už objevila informace, že by mohly být vnitřní bazény méně vytápěné a teplota vody by se pohybovala jen kolem 22 stupňů. Co si o tom myslíte?

Nedovedu předvídat, jaká situace nastane. Chápu, že přednost budou mít domácnosti a průmysl, ale bazény jsou zase i součástí školní výuky – a řada dětí o ni během covidu přišla, což bylo dost nešťastné. Teplota vody v plaveckých bazénech bývá 27, 5 st. Celsia až 28 st., což je optimum pro sportovní i kondiční plavce. Dovedu si představit teplotu 26 st., ale vodu, která má 22 st. považuji za opravdu chladnou – spíš pro odvážlivce, ale rozhodně ne pak pro děti. Na plavání je to opravdu málo.

Kromě péče o sportoviště pořádá STAREZ i řadu akcí s cílem vést Brňany ke sportu – které akce to jsou především?

Máme dvě hlavní sekce – jedna je provozování sportovišť a druhá právě pořádání akcí. Míváme zhruba čtyřicet akcí do roka. Vedle Dnů sportovišť lidé určitě znají veletrhy SportLife nebo Den náborů, který letos pořádáme druhý zářijový víkend a který navštěvují tisícovky lidí. Pravidelně představujeme asi 120 sportovních klubů, ale zájem je mnohem větší…

Pojďme si Den náborů více přiblížit…

Akce se koná na celé Kraví hoře  - v parku i bazénové části. Každý sport reprezentuje nějaký oddíl, přičemž představujeme kolem stovky sportů. Rodiče s dětmi mohou obejít všechna stanoviště a děti si mohou každý ze sportů na místě alespoň rámcově vyzkoušet. Všechny stánky nabízejí zmenšená sportoviště a součástí akce je i doprovodný program s hudebním programem a ukázkami sportů. Pokud chtějí rodiče vybrat pro děti nějaký sportovní kroužek, které by dítko ve školním roce absolvovalo, je na Dni náborů ideální příležitost si jednotlivá sportovní odvětví vyzkoušet na jednom místě během jednoho dne. Nejde o komerční akci, my organizacím za symbolický poplatek zajistíme veškeré zázemí včetně stanů. Akci pořádáme ve spolupráci s městem a považuji ji za jednu z nejlepších, které pořádáme. Myslím, že ani v podobném měřítku nemá v ČR obdoby.

Jak myslíte naopak na seniory?

Největší portfolio máme asi v bazénu na Ponávce, protože jde o klidnější místo. Tam pořádáme pro seniory pravidelné lekce plavání i různých aqua aerobiků. Kluby důchodců tam docházejí opravdu pravidelně. Pro seniory a důchodce pak držíme velmi mírné ceny na všech sportovištích a hodláme v tom pokračovat i nadále. Nicméně speciální programy pro seniory a důchodce směřujeme právě na Ponávku.

Jakou výhodu nabízejí Brňanům čipové hodinky?

Platí na úplně všechna sportoviště, která máme ve správě – a náš čipový systém, který provozujeme už několik let, považuji za unikátní. Má výhodu, že můžete dojít na jakékoliv středisko a nemusíte čekat u pokladny – pouze projdete turniketem. Na spoustě provozů můžete hodinkami i zamykat skříňku a zakoupit si na ně občerstvení. Při odchodu jen přiložíte čip a odcházíte, případně něco doplatíte. Pokud si hodinky nabijete částkou nad tisíc korun, máte automaticky slevu 20 procent na všechny naše služby s výjimkou jídla. V praxi to znamená, že pošesté jdete zadarmo. Hodinky si lze pořídit na každém z našich sportovišť, případně je můžete zakoupit na internetu přes službu Brno ID podobně jako šalinkartu. Nabitá částka vám zůstává k dispozici, pouze od posledního vstupu nesmí uběhnout více než dva roky. V období covidu jsme platnost samozřejmě automaticky prodlužovali.

STAREZ má i nový web…

Ano, máme za sebou rebranding značky, abychom STAREZ jako městskou firmu zviditelnili.  Máme nové barevné moderní logo a s ním souvisí i nové webové stránky. Postupně obnovujeme další a další weby, ale  hlavní už jsou hotové. Weby jsme chtěli udělat modernější a přehlednější. Nabízíme rychlé informace, kdy máme otevřeno, kolik je na místě zrovna lidí, kolik stojí vstupné, jak se zájemci na místo dostanou a podobně. Máme samozřejmě páteřní web STAREZ – SPORT, odkud se dostanete na všechny naše ostatní weby, ale můžete také kliknout rovnou i na stránku konkrétního bazénu. S obnovou značky jsme upravili také nápisy a loga na našich sportovištích. Názvy už jsou zavedené, tak je měnit nehodláme, pouze od září máme pro haly Vodova nové označení STAREZ Aréna Vodova, jak už jsem zmínil. Jde nám o zviditelnění značky, která se drží určitých standardů – když přijdete na naše sportoviště, můžete se spolehnout, že na místě bude čisto a personál se k vám bude chovat hezky. Také zároveň chceme, aby bylo v povědomí lidí, že jde značku, která spadá pod město.

Fotogalerie: 
Zdroj: 
Brňan (RUP)