Exkluzivně pro Brňana: Míša Rotterová

Už potřetí pořádá dobročinný večer Šaty pro Krtka. Akce bude již zítra.

  • Foto

    archiv Míši Rotterové

Rodačku z Jeseníku Míšu Rotterovou přivedla do Brna studia i pracovní příležitosti. Na Masarykově univerzitě studuje sociální pedagogiku, moderuje na Free Radiu a připravuje zprávy v rádiu Krokodýl, hraje v Janáčkově divadle a Divadle Radost, zpívá. Vedle toho už třetím rokem pořádá inspirativně zábavný večer pro dobrou věc Šaty pro Krtka ve prospěch Nadačního fondu dětské onkologie Krtek. Akce se uskuteční už ve čtvrtek 22. listopadu v Barokním sále Místodržitelského paláce.

Jak vás vůbec napadlo uspořádat dobročinnou akci? A proč pro Krtka?

Neustále něco vymýšlím, tvořím a organizuji. Benefiční věci jsem pořádala už v Jeseníku, odkud pocházím. Tam jsme dělali benefici pro spolužáka, který zůstal na vozíku. Když jsem přišla do Brna, chtěla jsem před Vánoci nějakou podobnou akci uspořádat i tady, protože před Vánoci lidé snáz otevřou peněženku. Napadlo mne udělat něco pro dobrou věc a zároveň pro ženy, aby v předvánočním čase měly příležitost trošku si oddychnout a odpočinout. První ročník před třemi lety se konal 15. prosince, ale osvědčilo se mi uspořádat takovou akci dřív. Pokud jde o Krtka, hledala jsem organizaci, která to potřebuje a je zavedená, navíc je mi sympatické, že Krtek pomáhá dětem. Jeho činnost znám a vím, že svou práci dělají dobře.

Kdy se u vás projevila touha pomáhat – bylo to právě onemocnění spolužáka?

Těžko říci. Je pravda, že můj tatínek pracuje od mého narození jako ředitel v domově pro seniory (dnes Centrum sociálních služeb Jeseník), takže jsem celý život měla k sociální sféře blízko. Chodili jsme za dědoušky a babičkami třeba zpívat, možná tam je prapůvod. Na gymnáziu jsme zase jako studenti sami získávali peníze na školu či školní pomůcky v rámci projektu Studenti sobě a poté vznikla i akce pro kamaráda Studenti Tomovi.

Odkazuje název Šaty pro Krtka na souvislost s módou?

Módou to všechno celé začalo. V prvním ročníku jsem vyzvala ženy, aby věnovaly na dobrou věc šaty, které mají doma a už je nenosí, protože zhubly nebo přibraly, anebo je měly na sobě jen jednou při nějaké příležitosti, což bývá případ hereček nebo moderátorek. Tyto šaty se pak na místě prodávaly. Už v druhém ročníku jsme však akci posunuli o úroveň výš a měli jsme šaty od módní návrhářky. Letos se zapojilo návrhářů hned několik. Velkou část programu také tvoří módní přehlídka Simi Secret – Simony Šaurové, která umí dělat výborné přehlídky, a věřím, že všechny dámy inspiruje.  Také bych ráda dodala, že náš program už zdaleka nepatří jen ženám, ale přicházejí i pánové.

Jaké budou na místě možnosti přispět?

Nabízíme konkrétně dva způsoby. První variantou je tombola, druhou zakoupení šatů, halenek či dalších oděvů od módních návrhářů. Po celou dobu akce budou vystavené na štendru a zájemci si je mohou případně vyzkoušet a koupit. A když bude chtít někdo hodit do zapečetěné pokladničky peníze pro Krtka „jen tak“, tak je to také možné.

Co v programu na účastníky večera kromě módy čeká?

V hudební části vystoupí mladá brněnská zpěvačka Katie Kei a herečka a zpěvačka Michaela Danielová, moje kolegyně z Divadla Radost a Městského divadla Brno. O životě a vztazích povypráví koučka a moderátorka Jana Kobylinská a jako vzácný host přijala pozvání i fashionterapeutka Táňa Havlíčková. Vymyslela známou metodu Octo codes a věřím, že bude zajímavě vyprávět nejen o ní. Podle ní souvisí oblékání s duší člověka, a protože se lidé často oblékají jinak než podle svého založení, vysílají poté do okolí o své osobnosti falešné signály. Snaží se proto lidem poradit, jak se cítit i působit lépe. A nesmím zapomenout ani na taneční vystoupení – latinskoamerický tanec a balet.  Vše pak bude moderovat známý moderátor Ondra Urban. Všichni samozřejmě vystoupí bez nároku na honorář.

Letošní ročník se uskuteční v Barokním sále Místodržitelského paláce…

Prostory jsme hledali dlouho. První ročník se konal v kavárně Pole v Černých Polích, jejíž prostředí mne k celé akci inspirovalo, nicméně nemá moc velkou kapacitu a také jsme se loni nesladili termínově. Zvolili jsme proto kavárnu Savoy, která už ale letos jako kavárna nefunguje. Jelikož zájem lidí o akci je rok od roku vyšší a stále chceme zachovat vstup zdarma a přispívání na dobrou věc až přímo na místě, uvažovali jsme i o větším prostoru. Tip na Barokní sál Moravské galerie přišel v létě, když jsem tam navštěvovala muzikálovou masterclass s Peterem Strenáčikem v rámci festivalu ProArt. Jde o noblesní prostor, ale zároveň příjemné prostředí. A v Moravské galerii nám vyšli vstříc.

Jak je to s účastí na akci?

Lidé se nám hlásí předem a momentálně máme kapacitu celkem naplněnou, ale stává se, že se počet účastníků průběžně mění. Aktuální informace zájemci vždy naleznou na facebooku u události Šaty pro Krtka 2018. Tam se také všichni dozvědí, co je v tombole a kteří módní návrháři věnovali své modely. Připomínám, že Šaty pro Krtka se uskuteční už tento čtvrtek 22. listopadu od 19 hodin.

Věnujete se herectví, moderujete v rádiu. Jak jste se k těmto profesím dostala?

Od začátku, co jsem přišla do Brna, jsem studovala i pracovala. První půlrok jsem zkoušela různé věci. Jako moderátorka jsem začínala na Petrově a nyní pracuji v Rádiu Krokodýl a na Free Rádiu. Divadlu jsem se věnovala vždycky. Ještě v Jeseníku jsem vedla děti a režírovala dětské soubory, v Brně jsem se postupně dostala i k profesionálnímu divadlu. V rámci Janáčkovy opery účinkuji v hereckém komparzu nebo jako tanečnice, hraji v Libuši či Káti Kabanové. Je to hodně o štěstí. Do Radosti jsem se dostala přes konkurz. Tam hraji v představeních Budulínek z hudebky, Pipi Dlouhá punčocha, v Machovi a Šebestové, Pojďte, pane, budeme si hrát nebo v Kabaretu Nohavica. To je nádherné představení, vždycky si ho moc užívám.

Zároveň také zpíváte…

S partnerem Milanem Krobotem, který mi také pomáhá s organizací benefičního večera a řešením technického zázemí, máme akustické duo No Tiddlers. Jsme oba Ryby – akční a draví, nenecháme se unášet proudem – a našli jsme si, že „tiddler“ je něco jako mřenka, proto ten název.  Hrajeme covery známých českých i zahraničních interpretů – pop, pop rock, šansony, Beatles, Roxette, Hanu Hegerovou, ale třeba i Xindla X nebo Lady Gaga v akustické úpravě s kytarou. Máme i krásné vánoční melodie, takže nás teď čekají vánoční koncerty. Třeba 27. listopadu budeme hrát na trzích na Zelňáku a 17. prosince máme vlastní koncert v Café Práh. Začínáme se věnovat i vlastní tvorbě, Milan píše skvěle texty i hudbu. Já sice dřív také psala, ale momentálně nestíhám, nicméně věřím, že se k tomu zase časem vrátím. Nedávno jsme ve studiu společně nahráli naši vánoční písničku, kde jsme si se zvukem trošku pohráli, tak doufám, že se bude líbit.  A rádi bychom k ní natočili i klip.

Zdroj: 
Brňan (RUP)