Exkluzivně pro Brňana: Petr Hladík

Největší životní úspěch sdílím se svou ženou, je to naše rodina, říká o svém soukromí.

 • Foto

  archiv Petra Hladíka

V brněnském politickém rybníčku není žádným nováčkem, na pozici 1. náměstka primátora města Brna byl zvolen již podruhé. Ještě před čtyřmi lety pracoval jako projektový manažer. Svou politickou kariéru nastartoval jako předseda Mladých lidovců a v roce 2016 byl po obnově městské koalice zvolen 1. náměstkem primátora města. Po letošních podzimních volbách je ve stejné pozici a ve své gesci má oblasti zdravotnictví, školství, sportu, rodinné politiky, územního plánování, životního prostředí, lesního a vodního hospodářství a zemědělství. Je ženatý a ve své ženě Zuzaně má velkou oporu, společně vychovávají čtyři děti.

 • Na pozici 1. náměstka primátora města Brna budete ukrajovat třetí rok. Co si vlastně pod touto pozicí běžný Brňan může představit, jaká je Vaše pracovní náplň?

Má to dvě roviny. Jedna je formální, tu musíte v té funkci absolvovat. Jedná se o zasedání zastupitelstva, rady města, porady vedení a další jiné schůze. Jsou politici, kteří vysedávají pořád jenom na schůzích. Já se musím přiznat, že mě to moc nebaví. Proto má práce má ještě druhou rovinu, a to je setkávání se s lidmi, snažím se poznat co nejvíce lidí, které ve městě něco trápí a jejich problémy řešit. Navštěvuji učitele ve školách, lékaře a zdravotní sestry v nemocnicích, pořádám snídaně s neziskovými organizacemi pracujícími v prorodinné oblasti, ale občas se rozhodnu obejít i některé ulice ve městě a poptat se lidí co je trápí. Řešit konkrétní potřeby a problémy lidí mě baví mnohem víc než vysedávat v klimatizovaných zasedačkách.

 • Prozraďte, jak vypadá Váš běžný den?
  Každý den je úplně jiný. Většinou však začíná už ráno kolem sedmé hodiny. Cestou do práce vyřizuji telefony a emaily. Po příjezdu do práce v rychlosti projdu, co je nového v médiích a pak už začíná setkávání s lidmi. Buď vyrážím za nimi, nebo chodí za mnou do kanceláře. Pokud máme schůzky v kanceláři, během dne jich zvládneme kolem deseti. V terénu se těch lidí dá potkat více, někdy ale také méně. Každý problém eviduji a buď přesouvám na člověka, který ho dokáže řešit nebo řeším napřímo. Mezi schůzkami mě občas navštěvují novináři. V odpoledních hodinách se občas konají akce, kterým uděluji záštitu, ty většinou chci osobně navštívit. Někdy můj pracovní den končí třeba až v deset hodin večer. Ale mám taky čtyři malé děti, takže pokud to jde, snažím se kolem páté nebo šesté hodiny dostat domů, abych si užil rodinu. Každý pátek mám potom schůzky s vedoucími odborů, kde řešíme konkrétní odborné problémy. Moje role je také vyjednat podmínky pro Brno i jinde, a tak jezdím i do Prahy a dalších měst.
 • Povolební vyjednávání po letošních volbách bylo velmi hektické a zvratové, jak jste s odstupem času spokojen a jaká je teď na radnici nálada?
  Každé jednání je hektické. Na začátku to vypadalo, že v koalici nebudeme i přesto, že jsme si ve volbách polepšili. Nakonec se ale vítězné hnutí ANO nedokázalo prakticky s nikým z ostatních partnerů domluvit na povolební spolupráci. Tak vznikla současná koalice. Lze říct, že zde je od počátku jasný programový průnik, a proto i atmosféra v koalici je dobrá. Každý je odhodlaný pracovat. Vznikla poměrně mladá rada města, která má energii ty věci uskutečňovat poměrně rychle. V tom vidím zásadní posun dopředu. Již nyní máme schválené konkrétní věci, které jsme před volbami slibovali.
 • V křesle primátorky města Brna je žena, Markéta Vaňková. Jde zároveň i o jedinou dámu ve vedení města Brna, jak byste ji charakterizoval a jak se s ní pracuje?
  Markéta Vaňková je silná osobnost, která se velmi rychle orientuje v novém prostředí. Umí jasně dát najevo svůj názor a nebojí se rozhodovat. Rada města Brna ji plně respektuje. Stejně tak ona nám nechává jasný prostor v oblastech, které byly jednotlivým stranám svěřeny. Řekl bych, že je to týmový hráč a spolupráce s ní je dobrá.
 • Před volbami jste lidem slíbili lepší dopravu, dostupné bydlení, nejlepší školy, uklizené ulice a boj proti suchu. Je to krátká doba, ale povedlo se už něco?
  Ano, povedlo. Ty sliby pro nás nejsou žádné fráze, vycházeli jsme z přání lidí, kterých jsme v předvolební kampani potkali tisíce, a toto byly věci, které lidi chtěli řešit. Již se nám povedlo zřídit koordinátora oprav a uzavírek. Nastoupí od prvního ledna, ve zlepšení dopravy by se zřízení jeho pozice mohlo promítnout za půl nebo tři čtvrtě roku, protože nyní už jsou stavby, uzavírky a opravy naplánovány. Koordinátor bude také řídit blokové čištění, což je i krok k uklizeným ulicím. Povedlo se prosadit 20 milionů korun na podporu zachytávaní dešťové vody a výstavby zelených střech. Ve školách se povedlo opět rozšířit dietní stravování a začátkem roku bude město zakládat tři nová bytová družstva. V koalici jsme se shodli na úpravě rezidentního parkování tak, aby přes noc mohli parkovat rezidenti a přes den Brňané. Pro všechny to tak bude výhodnější.
 • Jednou z věcí, o které jste hovořil, že splníte za prvních sto dnů po usednutí do funkce na radnici, byl i záměr rozšířit přípravu bezlepkových a bezlaktózových jídel do mateřských škol. Co Vás k tomu vedlo, máte s tím osobní zkušenosti?
  Vedlo mě k tomu především okolí našich dětí. Náš syn bezlepkovou dietu má, ale zjistil jsem, že to vůbec není ojedinělá záležitost a že dětí, které nemohou mít ve svém jídle nějakou konkrétní surovinu je poměrně hodně. A těmto dětem nebyly školy schopny připravit stravu. Proto jsme tento program pilotně rozjeli na několika základních školách, a mělo to obrovský ohlas mezi rodiči, kteří mi hned volali a psali, kdy to bude zavedeno ve školách a školkách jejich dětí. Chci proto, aby do budoucna dokázaly všechny brněnské školní jídelny potřeby těchto dětí s bezlepkovou, bezlaktózovou, diabetickou či jinou dietou připravit.
 • Jste takříkajíc otcem projektu „Senior bus“, vnímáte dál jeho potřebu nebo již po službách tohoto typu není poptávka?
  Na tomto projektu je úžasné, že po něm neustále roste poptávka a jedná se o opravdu populární záležitost mezi seniory. Čas od času přikoupíme jedno vozidlo. Dočasně pokryjeme poptávku, jenže tím se o službě dozví další a další senioři a poptávka opět vzroste a musíme koupit další vozidlo. Takže určitě chceme na základě poptávky pořizovat další vozidla, aby se tak zkrátila doba nutná pro objednání vozu.
 • Máte doma čtyři malé děti a několikrát jste zmínil, že manželka Zuzanka je pro Vás obrovskou podporou. Dá se vůbec ve vašem diáři najít prostor pro rodinu?
  Je to těžké, ale jak už jsem říkal, pokud mi okolnosti dovolí, vždy mířím za rodinou. A pak nám patří víkendy, kdy pořádáme různé výlety a návštěvy známých. Rodina je pro mě obrovskou oporou a zdrojem energie do práce.
 • A co čas na koníčky? K čemu máte blízko?
  Rád zahrádkařím. No a pak mám blízko ke sportu. Od Ježíška jsem dostal novou florbalku, těším se, že po letech začnu zase hrát.
 • Poslední otázka, co od Vás Brňané mohou čekat?  A čeho se nemusí obávat?Určitě se na mě mohou kdykoli obrátit. Moje telefonní číslo i emailová adresa je veřejně dohledatelná, tak pokud je něco trápí nebo chtějí s něčím poradit, ať určitě neváhají a ozvou se mi. Nemusí se obávat, že by u mě měli dveře zavřené.