Stálá expozice v kasematech brněnského hradu Špilberk se v následujících dvou letech obmění. Nově by expozice měla lépe odrážet historickou realitu a pověsti o tomto místě mírně upozadit, řekl ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc.

Poslední obnova prohlídkové trasy byla před 25 lety

„V kasematech se provází 140 let a poslední obnova prohlídkové trasy byla před 25 lety. Historici chtějí příběh kasemat pojmout šířeji, zdůraznit, že kasematy nevznikly jako vězení, ale jako skladiště a vizuálně přiblížit i to, že sloužily vojsku. Téma vězeňství a různých historek, které je nyní v popředí, bude trochu utlumeno,“ popsal úpravy Šolc.

Dostanou dva miliony korun ročně na proměnu expozic

Muzeum dostalo od města třímilionovou investiční dotaci a na proměnu expozic bude od letoška až do roku 2028 dostávat každý rok dva miliony korun. „Tyto peníze nejsou určené jen na obnovu expozice kasemat, ale i Žalář národů a expozice Brno na Špilberku. Kasematy přijdou na řadu jako první. Stavební úpravy budou řešit spíš rozvody wi-fi a elektřiny a nové bezpečnostní východy, pak začnou práce na expozici. Hotová by mohla být příští rok či v roce 2026,“ uvedl Šolc.

Kasematy uzavřou po čtvrtinách

Kasematy jsou natolik zásadní památkou pro hrad Špilberk i celé Brno, že je muzeum nechce v průběhu úprav celé uzavřít. Pravděpodobně se budou uzavírat po čtvrtinách, aby lidé zbytek prostor mohli nadále procházet.