Exprimátor Brna Vokřál v hnutí ANO skončil, strana se v kraji otřásá v základech

Brněnské buňky ANO jsou podle Vokřála napojeny na podsvětí.

  • Foto

    archiv hnutí ANO

Bývalý brněnský primátor a kandidát ANO na hejtmana odchod z hnutí zdůvodnil napojením brněnské buňky hnutí na podsvětí, uvedl server Aktuálně.cz. "Během víkendu jsem se definitivně rozhodl, že moje cesta v hnutí je dále neudržitelná. Z více důvodů. Dlouhodobě jsem se snažil prosazovat liberální pojetí hnutí tak, jak jsem do něj vstupoval v roce 2014. ANO se ale vydalo spíše směrem politikaření v klasické partaji, kde jedinou starostí je vyhrát volby. Toto je pro mě málo," řekl serveru Vokřál. Dodal, že neuvažuje o kandidatuře v krajských volbách za jinou stranu.

Vokřál v uplynulých týdnech navrhoval zrušení tří brněnských buněk ANO - v Židenicích, Starém Lískovci a v Černovicích. Důvodem podle něj bylo mimo jiné, napojení na lidi, kteří figurovali v kauze  Stoka, a kteří jsou obviněni z korupce kolem veřejných zakázek v městské části Brno-střed spojených s Jiřím Švachulou. Předsednictvo hnutí ANO ale v květnu zrušilo své březnové rozhodnutí o rozpuštění tří těchto brněnských organizací. Manažer hnutí a poslanec Jan Richter tehdy v prohlášení pro novináře uvedl, že tak vedení učinilo kvůli procesní chybě, v očistném procesu v jihomoravské organizaci chce ale podle něj hnutí pokračovat.

Premiér Andrej Babiš novinářům napsal, že vedení jihomoravské organizace dlouhodobě přehlíželo a neřešilo to, že do hnutí v Brně přišli lidé, kteří tam být neměli. "Situace v Brně, která už delší dobu poškozuje naše hnutí, je důsledkem toho, že do naší jihomoravské krajské organizace přišli lidé, kteří tam nikdy být neměli. Vedení této organizace o problému dlouho vědělo, ale přehlíželo ho a neřešilo. Přitom to je jejich kompetence a povinnost. Lidí, kteří poškozují jméno našeho hnuti, se musíme zbavit. Odchod Petra Vokřála mě každopádně mrzí," uvedl Babiš.

O tom, proč ale Vokřál v politice opravdu končí, bude ještě hodně otazníků. Tak například HN a Aktuálně.cz upozorňovaly, že i lidé blízcí Vokřálovi měly úzké vazby na aktéry brněnské korupční kauzy Stoka, a to především na ústřední postavu případu, obžalovaného expolitika hnutí ANO Jiřího Švachulu. Z pletich s tendry policie podezřívá i syna dvojky ANO Jiřího Faltýnka, který si v hnutí nedávno nechal pouze pozastavit členství.

Není bez povšimnutí, že se Vokřál snažil zrušit všechny buňky kolem, ale Brno – střed, kde působil právě obžalovaný Švachula, ponechal. Přesně tímto krokem totiž pravděpodobně nahrál na smeč části členům zrušených buněk, kteří si najali právníka a vyhrožovali soudy. Argumentovali i tím, že například Lískovec žádné průkazné napojení na Jiřího Švachulu nemá. "Jinak to dopadnout ani nemohlo. Všechno to byly smyšlenky a fabulace pana Vokřála a paní Malé. Pokud by měli v plánu dál nás utlačovat, obrátíme se na vedení," sdělil dříve člen organizace Starý Lískovec Michal Němeček pro HN.

V jihomoravském hnutí ANO teď probíhá tahanice o to, kdo ze znepřátelených frakcí se do Stoky namočil více. Proti Vokřálovi dle řady zdrojů z prostředí hnutí ANO vyrazil Faltýnek junior. Že se syn vlivné dvojky ANO, postavil na stranu zrušených organizací, potvrzuje i sám Vokřál. "V poslední době se propojil s tou skupinou, která je ve sporu se mou. Na otázku, proč se s takovouto skupinou spojil, řekl, že to leželo na zemi, tak to zvedl," řekl Vokřál pro HN.

Je otázkou, nad kým se kruh uzavře. Jak už HN a server Aktuálně.cz v minulosti upozornily, Švachula je dobrý přítel Vokřálova někdejšího náměstka Richarda Mrázka (ANO), a byl to právě Faltýnek, kdo vypečenou trojici do hnutí přivedl.

A podle výpovědi bývalých straníků to byli právě Mrázek s Vokřálem, kteří na místo šéfa brněnské buňky ANO v roce 2015 na poslední chvíli protlačili podnikatele a Švachulova dobrého přítele Pavla Dvořáka. I toho nyní dle zjištění Aktuálně.cz a HN policisté podezřívají z manipulace veřejných zakázek. Obviněn však dosud nebyl. Švachula měl dle policistů značný vliv na antimonopolní úřad, kde dojednával i věci pro Brno řízené Vokřálem s Mrázkem.

Aktuálně.cz a HN také popsaly, že kontakty s lidmi z kauzy měla i krajská předsedkyně ANO Taťána Malá. Ta se pokoušela společně s Vokřálem v Praze zrušení tří buněk dosáhnout. Na policejních nahrávkách se pomocí vlivné členky ANO chlubí i podnikatel, kterého policie z manipulace tendrů podezřívá. HN navíc získaly svědka, který tvrdí, že už v roce 2017 o Švachulově korupční pavučině Malá věděla, protože ji varoval.

Poslední otázkou dnešního odchodu Vokřála z politiky pak zůstává, kdo povede stranu do podzimních krajských voleb. Dvojkou je vyškovská místostarostka Karin Šulcová, stávající hejtman Bohumil Šimek je až na čtvrté pozici. Krajské i brněnské ANO je v nejistotě... "Odcházím proto, protože nechci dále spojovat své jméno s osobami, které Hnutí ANO využívají pouze ke svému osobnímu prospěchu a kteří tak ničí dobrou práci kolegů, kterým se podařil již kus dobré práce. Nejsem a nikdy nebudu kariérním politikem. Vždycky jsem se orientoval na projekty pomáhající lidem a na tvorbu vizí než na zákulisní hry, politikaření a boj o moc. Tyto disciplíny mně skutečně nikdy nešly. Bavilo mě pracovat pro Brno a myslím si, že to v Brně, v minulém volebním období bylo snad poznat," popsal Vokřál na svém facebookovém proiflu.