fbpx
30. 03. 2023 Dnes má svátek Arnošt

Farníci v Brně-Jundrově začali sbírat peníze na novou zvonici

Farníci v Brně-Jundrově začali sbírat peníze na novou zvonici. Její ozdobou bude zvon Josef, který jediný zůstal po původní kapli stejného jména.
242942173154126522772989163389498205851621n

Foto:

M.Holáň,J.Chvojka

Tuto kapli komunisté v obci strhli v 50. letech minulého století, řekl architekt a iniciátor sbírky Marek Holán.

Zvon Josef odlila Storkova slévárna v první polovině 20. století. Po zboření původní jundrovské kaple ležel několik desítek let v bývalé Orlovně u řeky Svratky. Ta fungovala od poloviny minulého století jako náhradní modlitebna.

"Již nějakou dobu jsem si pohrával s myšlenkou jednoduchou formou povznést stávající svatostánek, symbolicky odsunutý za řeku za periferii obce. Moje profese architekta krajináře ve mně iniciovala snahu kultivovat okolní prostor kaple včetně vytvoření samostatné zvonice," uvedl Holán, který podobu zvonice s kolegou Jakubem Chvojkou navrhl. Cenu stavby odhadl na 600.000 korun. Místní chtějí peníze získat ve sbírce.

"Předsunutá zvonice ve formě otevřené brány v ploše upravené zahrady je vlastně výtvarným dílem, které nastavuje darovanému poslu, tedy zvonu rámě, abychom mohli opět zaslechnout jeho ztracený hlas. Věříme, že zvolené poměrně moderní tvarosloví širší veřejnost přijme s vírou ve zdárné dosažení společného díla," uvedl Holán.

Zvon Josef byl do Velikonoc vystavený na radnici městské části, v neděli se přesune do jundrovské kaple. "Znovuoživení zvonu je návrat ke kořenům jundrovské komunity, což je v dnešní době, která je založena spíše na individualismu, významná symbolika pospolitosti. Většina činností současné jundrovské samosprávy je cesta ke komunitnímu životu, který zdravá společnost nutně potřebuje. Až se poprvé po šedesáti letech zvon rozezní, jeho zvuk na malou chvilku spojí vědomí všech, k jehož uším pronikne. A to je velká síla," uvedla starostka Brna-Jundrov Ivana Fajnorová 

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT