Pro kolik lidí? Za jakých podmínek? Ano? Ne? Takové byly přípravy letošního 21. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk. „Nakonec vše, zdá se, dobře dopadlo. Co je důležité, na finální podobě se neprojevila dlouhá nejistota, nemuseli jsme sahat k improvizacím a náhradním řešením,“ uvedla ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová s tím, že festival se letos koná od 11. do 21. srpna.
Stejně jako v předešlých letech, i letos akce nabídne klasické koncerty a kinokoncerty. Letos však v mimořádně pestré kombinaci od klasiky přes folklor a filmovou hudbu po rock. Filharmonie Brno se na festivalu představí dvakrát – na velkolepém, oslavném zahajovacím koncertě a o týden později s multimediálním projektem Obrázky z výstavy. „Když jsme ho v březnu zkoušeli do Janáčkova divadla a z hodiny na hodinu vše zhatil koronavirus, okamžitě jsme s šéfdirigentem Daviesem a autorem vizualizací Cori O´Lanem dohodli tento letní termín, aby mohli oba přijet. Vůbec jsme v té době netušili, co bude v srpnu, jen jsme věděli, že chceme koncert hrát pro skutečné publikum,“ popsala situaci Kučerová. 

Pořádající orchestr festival zahájí 11. srpna slavnostním programem. Na úvod zazní Beethovenovo Wellingtonovo vítězství následované Čajkovského Slavnostní předehrou 1812. V druhé půli večera pak zazní impozantní Carmina Burana, kde filharmonie pod taktovkou Leoše Svárovského spojí síly s Českým filharmonickým sborem Brno, aby tak na pódiu byly v jeden moment bezmála dvě stovky umělců. O pět dní později se na velkém hradním nádvoří představí Vojenský umělecký soubor Ondráš se svým projektem kRok za kRokem. „Neobvyklá směs inspirována různými hudebními a tanečními styly je pevně ukotvena v tradičním folkloru, tak aby lidem nabídla symbolický obraz života člověka,“ uvedl David Dittrich, ředitel festivalu Maraton hudby, který tento koncert spolupořádá.

Stejně jako v předešlých ročnících je připravena i oblíbená filmová hudba. I letos v podání Moravia Brass Bandu, který k filmovým melodiím připojí kultovní Planety Gustava Holsta v aranžmá pro žesťový orchestr.  „Kromě nejklasičtější klasiky nabízíme na Špilberku i žánry, které k létu patří. Mimo jiné proto, abychom symfonickou hudbu nabídli i těm, kteří se k ní jinak nedostanou,“ uvedl dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš. To je také záměr závěrečného koncertu, při kterém se spojí část skupiny Pražský výběr s Českým národním symfonickým orchestrem. „Symbolicky 21. srpna. Z původní sestavy se posluchači mohou těšit na Michaela Kocába a Michala Pavlíčka,“ doplnil Mikeš.

Kromě pěti koncertů jsou připraveny i dva kinokoncerty. Prvním z nich je hudební kanadsko-český dokument Beethovenovy vlasy ověnčený mnoha cenami, druhým z nich pak Koncert z Paříže 2019.