„Ve Znojmě pořádáme náš festival, který představuje nově certifikovaná vína spolku vinařů ze znojemské oblasti, letos v září již potřinácté. V červnu s ním poprvé vyrážíme do Prahy a moc se tam těšíme,“ sdělil zpravodajskému portálu BRŇAN předseda spolku VOC Znojmo František Koudela.

Centrem dění Festivalu vína VOC Znojmo v české metropoli se stane Villa Grébovka a přilehlé Havlíčkovy sady. Třetí červnový čtvrtek se tam od 10 do 20 hodin bude snoubit víno s folklórem a gastronomií.

„Vína VOC Znojmo nejsou v Praze rozhodně neznámá, narazíte na ně ve vinotékách i restauracích. Stále více Pražanů se o víno zajímá, navštěvují naše akce a jezdí k nám na Znojemsko na degustace. S myšlenkou uspořádat v Praze festival znojemských sauvignonů, ryzlinků a veltlínů jsme si pohrávali již delší dobu a jsme opravdu rádi, že se letos uskuteční jeho první ročník,“ upřesnil Koudela.

Nejen Pražanům vinařství nabídnou ochutnávku víc než čtyřiceti nově certifikovaných vín z loňského ročníku. Návštěvníci festivalu tak degustují odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský a Veltlínské zelené od dvacítky vinařů ze Znojemské vinařské podoblasti sdružených ve spolku VOC Znojmo. „Chybět nebudou ani vína z předchozích ročníků a nabídku doplní další bílá, růžová i červená vína z produkce jednotlivých vinařství. O hudební atmosféru se postará Cimbálová muzika Jožky Šmukaře, pro gurmány budou připraveny gastronomické speciality,“ doplnil František Koudela.

Za vstup na festival nezaplatí milovníci jiskřivého moku ani korunu, ochutnávka bude podle předsedy spolku probíhat formou placených bločků. Akce se odehraje v souladu s aktuálními epidemiologickými opatřeními.

VOC Znojmo funguje už dvanáct let a klade důraz na označení původu vín ze zmíněného regionu. Vína spolku sjednocuje podle Koudely mimořádná aromatičnost vín, způsobená střídáním studených nocí a teplých dnů v době zrání hroznů, což má velký vliv právě na tvorbu aromatických látek. Díky těmto podmínkám jsou vína z okolí Znojma velmi výrazná a dobře rozpoznatelná.