Nejvyšší soud v Brně odmítl dovolání společnosti LP Expo proti verdiktu, podle kterého musí odstranit podzemní garáže z městského pozemku za Lužánkami. Soud nevyhověl ani návrhu na odklad právní moci a vykonatelnosti verdiktu. Potvrdila to mluvčí Nejvyššího soudu Gabriela Tomíčková.

Město zvažuje exekuci

Pravomocný verdikt Krajského soudu v Brně padl loni v srpnu. Firma LP Expo podnikatele Libora Procházky měla podzemní garáže odstranit do půl roku od právní moci, což nesplnila, město kvůli tomu podle dřívějšího vyjádření zvažuje exekuci.

Garáže získala Procházkova firma v dražbě

Garáže, které vznikly současně s Bobycentrem v 90. letech minulého století, získala Procházkova firma v minulosti v dražbě. Podle rozsudku k nim ale neměla nájemní smlouvu s městem jako majitelem pozemku, stavba tak zasahovala do práv města.

Komunikace patří Brnu

Jde o jeden z řady sporů souvisejících se složitými majetkovými poměry v okolí Bobycentra a sportovního areálu za Lužánkami. Soudy se zabývaly také vlastnictvím komunikací na pozemcích města. Potvrdily, že komunikace tvoří součást pozemku, jsou tedy v majetku města.

Městský soud zamítl žalobu LP Expo kvůli parkovišti na střeše garáží

Další spor se týká bezdůvodného obohacení plynoucího z užívání venkovního parkoviště na střeše podzemních garáží. Městský soud v Brně podruhé zamítl žalobu LP Expo na město. „Dospěl k závěru, že na straně města nedošlo ke vzniku bezdůvodného obohacení. Obec fakticky neužívá zmíněnou nemovitost k veřejnému prospěchu způsobem srovnatelným s užíváním veřejného prostranství a nemůže ‚trpět‘ tím, že vlastník si svou nemovitost řádně nezajistí či neochrání před jejím užíváním kýmkoli,“ uvedl na webu města radní pro oblast majetku Jiří Oliva (Sociální demokracie).