Moravskou folklorní tradici a současné umělecké vidění spojují květinové šaty, které v Brně vystavuje florista Přemysl Hytych. Svůj florální objekt obklopený trním, stovkami rudých karafiátů či vycpanou domácí drůbeží umístil do kaple Paláce šlechtičen. V paláci sídlí Etnografický ústav Moravského zemského muzea. Lidé si mohou dílo prohlédnout do 12. května. Jde o součást festivalu výtvarného umění Brno Art Week.

Nechal se inspirovat výšivkou na kroji

Počáteční Hytychovou inspirací byla krojová výšivka z expozice Etnografického ústavu. Výsledkem je figurína v kroji, na které je zdobná drátěná konstrukce s květy. „Dráty jsou omotané pletací vlnou, na nich jsou papírové květy sypané černým pískem s detailem červených korálků,“ popsal Hytych.

Pracovali na tom sedm měsíců

Dílo je výsledkem sedmiměsíční ruční práce oceňovaného floristy a jeho týmu. Trní, květy karafiátů i drůbež dodávají dílu venkovský kontext. Prostor kaple s freskami je pak jeho barokní kulisou.

Šaty představují dočasný doplněk stálé expozice

Pro Etnografický ústav představují květinové šaty dočasný doplněk ke stálé expozici Tradiční kultura na Moravě v zrcadle času, kterou muzejníci slavnostně otevřeli před dvěma lety. Chtějí, aby muzeum nebylo jen neměnnou kamennou institucí. Dočasné intervence přinášejí nové úhly pohledu. „Záměrem je představit tradici jako živý fenomén, kde materiál, technika, tradiční ornamentika nejsou zakonzervovaným prvkem, ale podnětem k zamyšlení, ke kreativitě, k tvorbě,“ uvedla kurátorka expozice Hana Dvořáková.

Festival potrvá do 28. dubna

Festival výtvarného umění Brno Art Week začíná dnes, potrvá do 28. dubna. Letos se zaměřuje třeba na práci se zvukem v umění, ale také na veřejný prostor. Na programu jsou výstavy, komentované procházky a prohlídky, přednášky, workshopy i programy pro děti a školní skupiny. Zapojují se velká muzea, menší galerie a vysoké školy s uměleckými obory.

Muzeum přispěje i dílnou kvašovou malby

Moravské zemské muzeum přispěje k programu Brno Art Week ještě dílnou kvašové malby, která se o víkendu uskuteční v Pavilonu Anthropos. Kompletní program najdou zájemci na webu www.brnoartweek.cz.