Galerii Šilingrák nyní nově zdobí Kapsule

Žraloci sochaře Michala Gabriela odpluli. Místo nich se ve venkovní galerii Šilingrák usadila Kapsule Tomáše Medka. Ta bude v galerii pod širým nebem vystavená do března příštího roku.

  • Foto

    tomasmedek.eu

Objekt Kapsule je odlitý do bronzu, autor jej záměrně ponechal bez patiny, aby vynikla skutečná barva bronzu po opracování. Inspirací pro Tomáše Medka byl jeden exotický plod. „Při jeho studiu jsem objevil, že jeho semínko je ještě tvarově zajímavější než plod samotný, a když jsem viděl detail jeho struktury zachycený elektronovým mikroskopem, rozhodl jsem se skloubit všechny tři úrovně do jednoho objektu pojednaného organickou strukturou,“ upřesnil
autor.

Výroba Kapsule trvala celkem rok a půl a zpočátku to vypadalo, že se objekt do bronzu ani nepodaří odlít. Nakonec se autorovi podařilo najít slévárnu, která se toho nebála. Díky svému vnitřnímu prostoru a organické struktuře musel být objekt rozřezán na mnoho menších dílů, které musely být jednotlivě odlévány, opracovány ze všech stran, a pak posvařovány v jeden celek, což je časově i technologicky velmi náročné. Tato fáze trvala přes půl roku. Předcházela jí ještě tvorba mockupu, což je model 1:1, který jsem vytvářel pomocí 3D tiskárny a zabralo to téměř rok. Model byl poté použit ve slévárně k zaformování. „Galerie Šilingrák se stala známou výstavní síní pro širokou veřejnost a jako každá galerie musí i ta naše výstavy obměňovat. Věřím, že Kapsule brněnského sochaře Tomáše Medka opět zaujme a stane se motivem mnoha fotografií z Brna. Chtěl bych, aby takových veřejných výstav a soch, na které si můžeme sáhnout, bylo v centru Brna víc," uvedl Ing. arch. Vojtěch Mencl, starosta městské části Brno-střed.   

Kapsule bude na Šilingrově náměstí vystavena do března příštího roku, poté bude převezena do Německa na mezinárodní výstavu NordArt v Büdelsdorfu. Objekt pro galerii vybrali zástupci radnice Brno-střed ve spolupráci se  Sculpture line.