fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Generální finanční ředitelství nesouhlasí s pokutami, podalo proti nim žalobu

Generální finanční ředitelství podalo žaloby proti několik pokutám, které dostalo koncem loňského roku od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
financnireditelstvi

Foto:

ilu,redakce

Tyto pokuty vyměřil ÚOHS za porušení zákona o veřejných zakázkách v zadávacích řízeních týkajících se informačních systému a služeb s nimi spojených. Jednotlivými zakázkami se bude zabývat Krajský soud v Brně. Potvrdila to jeho mluvčí Eva Sigmundová. Pokuty činí dohromady 4,35 milionu korun.

"Konkrétně se zadavatel dopustil neoprávněného použití jednacího řízení bez uveřejnění, což odůvodňoval technickými důvody a ochranou výhradních práv původního dodavatele IT systému," uvedl už dříve mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Nemožnost realizace zakázky jiným dodavatelem z technických důvodů podle něj Generální finanční ředitelství neprokázalo.

Důvod spočívající v ochraně výhradních práv si podle rozhodnutí úřadu finanční ředitelství způsobilo samo, když si otázky spojené s těmito právy neošetřilo při uzavírání původní smlouvy na dodávku předmětného IT systému. Proti podobnému chování státní zprávy ÚOHS brojí i v jiných případech, pokuta v řádu milionů korun je ale spíše výjimečná.

Úředníci berního úřadu chybovali celkem u sedmi zakázek. Ve třech případech šlo o ADIS (Automatizovaný daňový informační systém), tedy velmi robustní a zastaralý klíčový systém celé daňové správy. Dodala ho v 90. letech firma IBM a od té doby se o něj výhradně stará.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT