HaDivadlo otevírá sezonu adaptací Melvillova románu Moby Dick, premiéra je v úterý

  • Foto

    HaDivadlo

Podle románové předlohy Hermana Melvilla z poloviny 19. století vznikla ve studiové scéně v Alfa pasáži divadelně-spirituální reflexe současné doby, kde chaos, honba za dobrodružstvím a rostoucí touhy narážejí na svůj strop. Moby Dick bude mít pod vedením slovenského režiséra Rastislava Balleka v HaDivadle premiéru v úterý 7. září a zahájí tak jeho 47. sezonu s podtitulem Nerůst. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí divadla Marie Rotnáglová.

Brněnské HaDivadlo započíná svou sezonu sérií tří premiér, které začalo tvořit v rámci předchozích sezon pandemického období. Inscenaci Zeď v režii Kamily Polívkové (16. října) a autorskému projektu Jiřího Austerlitze Po celou dobu představení probíhá představení (20. listopadu), bude předcházet premiéra Ballekova Moby Dicka – původně plánovaného jako součást 45. sezony s podtitulem Zdroje.

„Melvillův námět, v dnešním kontextu často připomínaný a divadelně resuscitovaný, otevírá dějové panorama cesty archetypální posádky námořníků a její honby za monstrózním vorvaněm jménem Moby Dick. Text je ve své spletitosti a poetice ovšem zejména originální esejí o povaze bludného lidského myšlení a touze vyprávět. Vyprávěním následně lovit, rozpínat se a pokoušet se poznávat nepoznatelné,“ popsala Rotnáglová.

Na adaptaci Melvillova textu do divadelní podoby pracovali vedle Rastislava Balleka také Matěj Nytra a Jan Kačena. Scénu připravil Matěj Sýkora, kostýmy Radka Vyplašilová. Autorem hudebního a zvukového pojetí je Matúš Kobolka.

HaDivadlo bude v průběhu nadcházející „nerůstové“ sezony postupně připravovat sérii doprovodných aktivit revidujících jednotlivé inscenace na repertoáru. Tento doporovodný program vznikne připravovanou spoluprací hereckého kolektivu s režiséry jednotlivých projektů a bude výrazným způsobem formovat sezonní program. Do této tvůrčí série je možné zařadit také již publikované Infinite Moby Dick Radio, které je volně dostupné na webu HaDivadla. Jedná se o audio-ladění z motivů melvillovské inscenace, které je doplňkem k celkovému vnímání připravovaného projektu.

 

Fotogalerie: