Když vyrážel Dušan Petřvalský v pátek 23. července z brněnského náměstí Svobody na ručně poháněném stroji do Vatikánu na papežem Františkem, měl před sebou spolu s dvěma dalšími kolegy handbikery, deseti cyklisty a dalšími členy výpravy 1430 kilometrů. Poslední červencovou sobotu, kdy si v Itálii dopřávali plánovaný volný den, jim zbývalo do cíle 300 kilometrů.

„Audienci u papeže bychom měli mít ve středu dopoledne ve formátu 3 + 3 osoby. Teď to ještě všechno ladím ve spolupráci s českou ambasádou. Měli by nás ke Svatému otci pustit bočním bezbariérovým vchodem,“ plánuje Dušan Petřvalský, kterému se v roce 1997, kdy ho srazil řidič auta, změnil život.

Zůstal na vozíku, ale protože je to sportovec tělem i duší, rve se s osudem po svém. A v roce 2000 se jako čerstvý majitel jednoho z prvních handbiků vydal na cestu z Brna do Říma, kde ho zdolání zmíněné trasy přijal papež Jan Pavel II.

„Tehdy jsem to jel spíš jako rekordní cestu, teď ale jedu se dvěma kamarády handbikery, kterým je 60 a 61 let a doprovází mě i cyklisti a další podpůrný tým přátel, takže to beru jako expedici. Po cestě jsme už dvakrát zmokli a měli jsme i několik defektů, které se však daly opravit. A už se těšíme do Říma, kde si chceme prohlédnout i památky,“ hlásil zpravodajskému portálu BRŇAN Dušan Petřvalský z italského města Fano.

První srpnovou neděli je čekalo asi 160 kilometrů na cestě do Foligne a odtud by se měli v pondělí přesunout v poslední 158 kilometrů dlouhé etapě do Říma. Úterý si nechali v rezervě kvůli počasí, protože třeba v Rakousku je zastihla bouřka s průtrží mračen, kdy se museli schovat do dodávky. A večer si udělali z moravského červeného vína svařák, protože se ochladilo na pouhých 10 stupňů Celsia

„Denně vyrážíme kolem osmé hodiny ráno a jedeme do poledne. Pak máme dvě tři hodiny pauzu a odpoledne pokračujeme. Kuchaři nám ráno nachystají teplou snídani, přes den jíme za jízdy chleby se salámem a sýrem, jablka a ovoce. A večer máme také teplé jídlo. Dneska jsme si ale dopřáli v místě odpočinku kalamáry a mořské plody, aby i kuchaři měli volno,“ popsal cestu rekordman.

Dušan, který se nyní na cestu do Říma vydal i s bratrem a dcerou, před dvaceti lety absolvoval rekordní cestu z Brna do Hustopečí kolem České republiky, kdy urazil 1242 km. Je také držitelem i dalších rekordů, zapsaných v Knize rekordů a kuriozit pelhřimovské agentury Dobrý den.

Teď mu masérky při cestě do Říma vždy v polední pauze protáhnou ruce chladivou emulzí, protože paže i dlaně dostávají v italských horách v horku nejvíc zabrat. „Přes den je totiž většinou úmorné horko, teploty přes třicet a rozpálený asfalt má přes 40 stupňů. Taky doprava se za těch dvacet let hodně změnila, jezdí víc aut,“ upřesnil osmatřicetiletý Dušan Petřvalský.