fbpx
24. 03. 2023 Dnes má svátek Gabriel

Hejtmanství nejspíše sebere dotaci festivalu, který uvedl hru, v které Ježíš znásilňuje muslimku

Osmidenní festival Divadelní svět Brno nejspíše přijde o peníze i na hru Prokletí. Předpokládaný rozpočet festivalu je 11 až 12 milionů korun.
nase-nasili-vase-nasili-2

Foto:

NdB

Kraj měl pro akci připravený milion korun, ale schválení částky přesunuli zastupitelé až na červnové zasedání. Mluvčí kraje Monika Brindzáková řekla, že hejtman Bohumil Šimek doporučí radě festival podpořit vyjma dvou kontroverzních her. Dotace by se například nevztahovala na hru Naše násilí a vaše násilí. V té totiž herec ztělesňující Ježíše znásilňuje muslimku nebo herečka vytahuje z přirození českou vlajku. Částku, o kterou by se dotace snížila, zatím nikdo z kraje neuvedl.  Podobně radní nahlíží na hru Prokletí, ve které se například objeví socha připomínající papeže Jana Pavla II. se ztopořeným penisem, ale také v ní herečka motorovou pilou porazí kříž.

Obě inscenace režíruje chorvatský režisér Oliver Frljič. Prokletí se dotýká témat jako zneužívání dětí kněžími, umělé přerušení těhotenství nebo postavení žen ve společnosti. Hra Naše násilí a Vaše násilí přináší pohled na Evropu překvapenou migrační krizí a nahlížení na oběti terorismu v Evropě a na Blízkém východě. Proti sobotnímu představení protestovalo několik skupin, včetně členů skupiny Slušní lidé, ti pak představení přerušili a na místě musela zasahovat policie.

Líbí se mi

0
Zdroj:
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT