fbpx
22. 03. 2023 Dnes má svátek Leona

Historický krasavec dostává profesionální péči, začala renovace trolejbusu 9Tr

9tr2

Foto:

DPMB

Právě v těchto dnech začala renovace trolejbusu Škoda 9Tr , pracovníci brněnského dopravního podniku jej opravují v komínské trolejbusové dílně. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informovala mluvčí Hana Tomaštíková.

Vůz sloužil cestujícím v Brně v 80. a 90. letech minulého století, poté byl odprodán na Ukrajinu. V roce 2019 se ho podniku podařilo získat zpět s cílem zařadit jej do své sbírky retro vozidel, která mapuje vývoj městské hromadné dopravy v Brně. Než vůz opět vyjede do ulic, čeká jej více než dvouletá kompletní renovace.

„Sbírka retro vozů se téměř každoročně rozšiřuje a aktuálně čítá 15 autobusů, trolejbusů a tramvají. Brňané se s nimi mohou svézt na akcích dopravního podniku, města Brna nebo sezónní historické lince H24,“ řekla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Dopravní podnik města Brna trolejbus s evidenčním číslem 3136 zařadil do provozu v roce 1980. Začlenil se tak mezi 120 dalších vozů této typové řady, které v Brně jezdily. Po dosloužení je dopravce nabízel k odprodeji, čehož využilo západoukrajinské město Rovno, kam byl vůz v roce 1996 společně s dalšími šesti vozy odeslán. V Rovně trolejbus sloužil pod ev. č. 128 v každodenním provozu až do roku 2019, kdy byl vyřazen a ve stejném roce se jej podařilo získat zpět do Brna.

Na zasloužený „odpočinek“ však nepůjde. Potrvá to více než dva roky, ale z komínských trolejbusových dílen vyjede jako nový a znovu bude vozit cestující. V prvním roce ho čeká oprava karoserie, další rok zaberou práce na lakování, montáži elektrické výzbroje, kabině řidiče a vnitřní a vnější výbavě. „S ohledem na technický stav vozidla bude nutné renovovat v podstatě vše. Velmi náročná bude oprava karoserie. Mimo renovace četných defektů na vozové skříni bude potřeba vyrobit nové vnější oplechování, které je prostorově tvářené,“ dodal generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Zcela nové nebo kompletně rekonstruované bude i vybavení interiéru, doplňky exteriéru, kabeláž nebo sběrače. Cílem dopravního podniku je, aby byl trolejbus ve stavu jako když opustil továrnu, vozu se také vrátí jeho původní červeno-krémová barva.

Líbí se mi

0
Facebook
Twitter
Email

Exkluzivně pro Brňana

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT