Kvalita vody v přírodních koupalištích na jižní Moravě se za poslední týden na několika místech zhoršila. Ve všech pěti koupalištích Brněnské přehrady krajští hygienici evidují zvýšený výskyt sinic a chlorofylu. Podobná situace je ve vodních nádržích Letovice a Palava na Blanensku, vyplývá z informací na jejich webu.

Krajská hygienická stanice sleduje v kraji 22 nejnavštěvovanějších přírodních koupališť. Stav vody rozděluje do pěti kategorií od vhodné po nebezpečnou. Třetí stupeň, který značí zhoršenou jakost vody, evidují u všech koupališť Brněnské přehrady, kterými jsou Kozí horka, Osada, Rakovec, Rokle a Sokolské koupaliště, a v nádržích Letovice a Palava. Při vodní rekreaci platí mírně zvýšená pravděpodobnost zdravotních problémů, u vnímavých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže.

U rybníku Suchý na Blanensku platí druhý stupeň, voda je vhodná ke koupání, ale má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti. Po koupání by tedy neměly nastat zdravotní potíže, přesto se doporučuje osprchování. Zbylá místa jsou podle webu bez problémů, některá se ale naposledy kontrolovala začátkem srpna. U biotopu Brno-jih, přírodního koupaliště Luleč na Vyškovsku a Vranovské přehrady na Znojemsku jsou údaje z tohoto pondělí a ukazují, že voda je v pořádku.

Lidé najdou informace o stavu vody na informačních cedulích

U její kvality hraje podle hygieniků roli kromě jiného počasí. Vlivem vedra se totiž mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody a kvalita vody se zhorší.

Na jižní Moravě v těchto dnech padají teplotní rekordy. V úterý meteorologové naměřili v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku 35,6 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 2011 byl 33,7 stupně. Rekordy padly také v Kuchařovicích na Znojemsku a Pohořelicích na Brněnsku. Teplo bude i v příštích dnech. Dnes meteorologové očekávají až 35 stupňů Celsia, v sobotu 31 stupňů a v neděli 28.