Kvalita vody v jihomoravských přírodních koupalištích se proti předchozímu měření na několika místech zhoršila. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice, která ji kontroluje ve více než 20 nejnavštěvovanějších místech v regionu. Zvýšený chlorofyl, výskyt sinic a sníženou průhlednost hygienici zaznamenali na vodní nádrži Letovice u Křetína na Blanensku.

U některých koupališť odebírají vzorky přímo hygienici, u dalších jim posílají informace provozovatelé. Celkem jich sledují 22. Stav vody následně rozdělují do pěti kategorií od vhodné po nebezpečnou. Třetí stupeň, značící zhoršenou jakost vody s rizikem zdravotních potíží u vnímavých lidí, dosud uvedli jen v Letovicích.

Kvalita vody se nicméně zhoršila také ve vodní nádrži Palava na Blanensku nebo na všech pěti koupalištích Brněnské přehrady, kterými jsou Rokle, Rakovec, Osada, Kozí horka a Sokolské koupaliště

Hygienici uvádějí, že voda je tam vhodná ke koupání, ale má zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti. Vznik zdravotních potíží považují za málo pravděpodobný, ale přesto doporučují následné osprchování. Bez problémů je například Vranovská přehrada na Znojemsku nebo přírodní koupaliště v Lulči na Vyškovsku.

Lidé najdou informace o stavu vody na informačních cedulích

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou.

Meteorologové předpokládají na jižní Moravě v příštích dnech teplé počasí. Pro pátek očekávají nejvyšší denní teploty 28 stupňů Celsia, v sobotu 30 stupňů a v neděli 27 stupňů. Místy lze očekávat přeháňky a bouřky.