Podle předpovědi počasí nás čekají mrazivé noci s teplotou až minus deset stupňů Celsia. Lidé si plánují, jak stráví víkend mimo domov a zároveň na čerstvém vzduchu. Řada Brňanů se spoléhá, že pokud mrazy vydrží, daly by se vytáhnout alespoň brusle. Podmínky ale pro toto oblíbené sportovní vyžití nejsou na přírodních vodních plochách ideální.

 „Poříční jednotka městské policie upozorňuje, že na Brněnské přehradě je na většině míst zatím jen velmi tenká vrstva ledu. Vodní nádrž navíc nezamrzá souvisle a pouhým pohledem od břehu je v některých lokalitách vidět voda,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Strážníci proto v žádném případě nedoporučují na hladinu vstupovat nebo se dokonce pohybovat dál od břehu, riziko prolomení je mimořádně vysoké. „Stejně tak není vhodné zkoušet pevnost ledu házením kamenů. Jeho struktura se tím narušuje a přimrzající kamení později způsobuje potíže bruslařům,“ upozornil Ghanem.

Některé menší a plytčí vodní nádrže v Brně sice zamrzají o trochu rychleji, i tam ale zpravidla tloušťka ledu dosahuje jen několika centimetrů a nedá se tak zaručit, že udrží člověka.

Jak už zpravodajský portál informoval v polovině týdne, s podobným varováním přišlo i Povodí Moravy. „V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto nedoporučujeme vůbec na led vstupovat. Některé vodní nádrže nejsou zamrzlé vůbec,“ uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Ten dále upozornil, že dále upozornil, že vodní nádrže Bojkovice, Boskovice, Fryšták, Hubenov, Karolinka, Koryčany, Landštejn, Mostiště, Nová Říše, Opatovice, Slušovice, Vír a Znojmo jsou vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy, kde platí zákaz vstupu obecně.