Zásah se odehrál minulý týden. Osm z nich zaměstnávala přímo kontrolovaná společnost, pět pak agentura práce. Státní úřad inspekce práce (SÚIP) o tom informoval v tiskové zprávě.

"Při kontrole na pracovišti byli zjištěni dva zaměstnavatelé, kteří jsou podezřelí ze zastřeného zprostředkování zaměstnání tím, že pronajímali pracovní síly jinému zaměstnavateli na základě smlouvy o dílo, a rovněž z umožnění nelegální práce cizinců mimo pracovněprávní vztah a bez platného povolení k zaměstnání," uvedl mluvčí inspektorátu Richard Kolibač.

Kontrola, která se uskutečnila ve spolupráci s policisty, odhalila na místě osm lidí z Ukrajiny s polskými vízy typu D, kteří neměli povolení k zaměstnání ani doklady prokazující uzavření pracovní smlouvy. Pět občanů Moldavska s padělanými rumunskými občanskými průkazy pak na pracoviště přidělila agentura práce. Tím umožnila nelegální práci cizincům mimo EU. "Všem výše uvedeným společnostem hrozí pokuta do výše 10 milionů Kč," dodal Kolibač

Oddělení kontrol nelegálního zaměstnávání pro Jihomoravský kraj v letošním roce provedlo celkem 22 plánovaných velkých kontrol, kdy v jeden den a na jednom pracovišti skupina inspektorů kontroluje více zaměstnavatelů. Celkem tak zkontrolovali přes sto zaměstnavatelů.

"Mimo občanů ČR a EU bylo prověřeno více než 200 cizinců, z nichž je téměř 100 cizinců podezřelých z výkonu nelegální práce bez platného povolení," uvedl mluvčí inspekce. V červenci letošního roku také SÚIP za nelegální zaměstnávání cizinců pravomocně uložil nejvyšší možnou pokutu 10 milionů korun.