Jak má vypadat Dominikánské náměstí, chceme sochu Josefa?

 Maketa možné podoby je před radnicí.

  • Foto

    MMB

Maketa sochy panovníka Josefa II. stojí od poloviny týdne na Dominikánském náměstí. Tento prostor před Novou radnicí nyní opravují stavbaři. Po jeho rekonstrukci by tam mohla být například bronzová socha Josefa II. Rekonstrukce je v běhu a hotová by měla být v listopadu, městskou kasu přijde nové náměstí zhruba na 60 miliónů korun bez DPH.

Ráz náměstí získá zcela jiný vzhled, v minulosti byl prostor využíván hlavně pro parkování, auta odtud ale po rekonstrukci zcela zmizí. Povolený vjezd bude mít pouze zásobování a do tohoto prostoru se pak mohou dostat jen významné návštěvy radnice.

Názory na to jak ve finále bude náměstí vypadat se, ale různí. Neshody paní dlouhodobě spíše nad tím, jaké dílo bude této historické ploše vévodit. Přestěhovat tam Josefa, nebo pořídit jiné dílo? Lidé mohou hlasovat v anketě prostřednictvím www.chcesjosefa.cz .

Anketa je součástí snahy pro nejvhodnější řešení, které hledá společně město Brno, Kancelář architekta města a městská část Brno-střed. Zda tedy bude socha císaře Josefa II. v nadživotní velikosti před radnicí, rozhodnou Brňané.

Osvícený Habsburk a svérázný císař Josef II., který zrušil nevolnictví a spoustu klášterů, cestoval inkognito po své říši a v českých zemích mluvil s lidmi jejich mateřštinou, měl v Brně svůj velký fanklub, hlavně z řad Němců. Ti mu v 80. letech 19. století postavili monumentální pomník na Moravském náměstí. Na podstavci jej doplnily ještě dvě alegorické sochy, a to muž představující obchod a průmysl a žena ztvárňující toleranci.

Památník od Antona Breneka však nepřečkal zrod Československa. Jako symbol habsburské moci jej v roce 1919 strhli čeští legionáři. Nějakou dobu ležel zakopaný na jatkách v Křenové, pak se dostal do zahrady brněnské fakulty architektury a po rekonstrukci černovické psychiatrie do jejího parku. Josef II. se totiž zasloužil i o zlepšení péče o lidi duševně nemocné.