Dnes proběhl první krok k realizaci stavby, město zveřejnilo předběžné oznámení, ve kterém hledá zhotovitele, který postaví Janáčkovo kulturní centrum. „Samotná zakázka, kterou společně zadávají město Brno a Brněnské komunikace, by měla být vypsána 17. ledna 2022. Taková řízení trvají většinou zhruba půl roku, následně po předání staveniště by pravděpodobně těsně před prázdninami nebo o prázdninách mohla začít samotná stavba, která by měla trvat 30 měsíců, takže akustiku nového sálu by si první posluchači mohli vychutnat někdy koncem roku 2024. Předpokládaná cena stavby je 1,6 miliardy korun bez DPH,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková (ODS).

Podle jejího náměstka budou uchazeči v prvním kole prokazovat kvalifikaci, následně jej radní vyzvou k podání cenových nabídek. „Souběžně budeme vypisovat několik dalších menších zakázek na zhotovitele interiérů nebo varhan, stejně tak budeme řešit finální úpravu blízkého okolí Janáčkova kulturního centra, kde má vzniknout náměstí Ludvíka Kundery,“ dodal náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti). Stavbě by podle Koláčného mohl ve stísněném prostoru pomoci téměř 60 m vysoký jeřáb, jehož základ je již umístěn v základech garáží.

„Minulý týden jsme obdrželi registraci naší žádosti o 600 milionů korun, která prošla kontrolou ministerstva kultury jako administrátora dotace a také ministerstva financí. Očekáváme tedy vydání rozhodnutí, na jehož základě bude stanoven plán čerpání této dotace. Dále je k dispozici 100 milionů korun od Jihomoravského kraje s tím, že zatím jsme využili polovinu této částky. Ostatní náklady budou hradit město Brno a Brněnské komunikace, které plánují vynaložit přibližně 50 milionů na vybavení podzemních garáží,“ doplnil radní pro kulturu Marek Fišer.

Srdcem Janáčkova kulturního centra bude koncertní sál špičkových kvalit s 1200 místy a jedním z největších jevišť v Evropě. Podle náměstka Koláčného má být akustika srovnatelná s nejslavnějšími sály světa. Budova má být vybavena nejmodernější a velmi výkonnou vzduchotechnikou, zázemím pro domácí i hostující hudebníky nebo nahrávacím studiem. „Nový koncertní sál bude podzemní chodbou propojen s Besedním domem, současným sídlem Filharmonie Brno,“ uzavřel Koláčný.