V silničním provozu se díky krásnému počasí začali ve větší míře opět pohybovat motorkáři. a Podle informací záchranné služby to hned bylo znát i na nehodách. 

Jen v průběhu posledního březnového dne evidovali pracovníci ZZS JMK tři nehody motorkářů v Brně a okolí. Pacienty ošetřili a převezli k další péči do zdravotnických zařízení. Ve všech případech šlo naštěstí pouze o lehká zranění.

Obecně platí, že motocyklista je jedním z nejohroženějších účastníků silničního provozu. Není totiž chráněn karosérií vozu, která pohltí velké množství energie, ta se tedy v tomto případě přenáší na nechráněné tělo jezdce. Dalším důležitým faktorem při dopravní nehodě je rychlost a svoji roli hraje i to, jestli dojde k nárazu. Cesty jsou lemovány stromy, sloupy, svodidly a dalšími „neživými účastníky“ provozu. Srážka s pevnou překážkou ve vysoké rychlosti může pro motocyklisty znamenat smrtelné nebo těžké zranění. I z tohoto důvodu často k nehodám motorek posíláme vrtulník, to samo o sobě svědčí o vážnosti situace.

Motorkáři v důsledku nehody nejčastěji utrpí zranění nohou a rukou, velkým rizikem je poranění páteře a závažná vnitřní i zevní krvácení. Přilby, kvalitní oděv a ochrana páteře by měly být samozřejmostí, mohou pomoci předejít zbytečným či těžkým úrazům.

Respektujme prosím jeden druhého, vozovku využívají jak jednostopá, tak vícestopá vozidla. Dodržujme pravidla a buďme ohleduplní. (