Devětadvacetiletý nezaměstnaný muž spěchal předloni v říjnu na pracovní pohovor do Znojma. V krvi mu přitom kolovalo promile alkoholu a radnice v Moravských Budějovicích mu týden před tím sebrala řidičák za jízdu pod vlivem drog.

„Obžalovaný úmyslně ve vysoké rychlosti, která v daném místě překračovala o dvě třetiny povolené limity, ohrožoval nejméně čtyři ostatní řidiče riskantním předjížděním a byl si vědom, že může způsobit vážnou hromadnou nehodu,“ uvedl v rozsudku předseda senátu Martin Vrbík.

Sochna ve volvu podle něj v pravotočivé zatáčce za Citonicemi vjel v rychlosti 179 km/h do protisměru a čelně se srazil s fiatem, který řídila padesátiletá žena. Ta podle znalců neměla šanci srážku přežít. „Utrpěla dvojnásobnou trhlinu srdce a další vážná zranění, kterým na místě podlehla. Obě auta byla po střetu odhozena do pole a urvaný motor volva vletěl zpět na silnici, kde zůstal ležet,“ popsal tragédii soudce.

Ten vyšel vstříc návrhu žalobkyně na trest v polovině trestní sazby. „Obžalovaný, který má jako neukázněný šofér 11 záznamů v kartě řidiče, si počínal jako blázen, jako pirát, jako vrah,“ odůvodnil Vrbík 11,5 roku za mřížemi.

A servítky si na nádvoří soudu nebral ani manžel oběti. „Vy jste mi zabil manželku, zničil jste nám život. A tvrdíte, že ona jela v protisměru? Co je to za nesmysl?“ křičel vdovec na Sochnu a jeho matku.

Narážel tím na fakt, že obžalovaný do poslední chvíle tvrdil, že neštěstí zavinila řidička, která údajně vjela do protisměru. To však podle soudu postupně vyvrátilo pět znalců. „Svého skutku upřímně lituji. Nevím, jak svůj skutek omluvit. Do konce života se s tím nevyrovnám,“ tvrdil až v závěrečné řeči muž, který přišel k soudu o berlích.

Soudce to však jako upřímnou lítost neviděl. „V tomto případě zcela chybí polehčující okolnosti, protože obžalovaný se k tragédii nepřiznal ani ve chvíli, kdy byla jeho vina prokázána,“ dodal Vrbík.

Státní zástupkyně i obhájce si vzali lhůtu na rozmyšlenou, jestli se proti rozsudku odvolají.