Ostrovy v moři připomínají volební okrsky, kde na jižní Moravě nezvítězil v prvním kole prezidentské volby Miloš Zeman. V Brně a blízkém okolí sice desítky čtvrtí a obcí ovládl Jiří Drahoš, jinde jsou však okrsky podporující Drahoše či Pavla Fischera výjimkou. Diplomat Fischer často uspěl tam, kde si dobré volební výsledky dlouhodobě připisují lidovci.

Třeba v Dolních Bojanovicích na Hodonínsku vyhrála KDU-ČSL obecní volby v roce 2014 s téměř polovinou hlasů. Teď tam měl Fischer 37,14 procenta. Podobně silnou pozici mají lidovci ve Střelicích a Sivicích na Brněnsku, tedy právě tam, kde znovu našel podporu Fischer. V Sivicích měl 31,4 procenta hlasů, ve Střelicích vyhrál v jednom okrsku, ve druhém skončil třetí.

Další úspěchy si připsal Fischer v několika menších obcích s pár desítkami obyvatel. Konkrétně to bylo Lubné a Nelepeč-Žernůvka na Brněnsku a Lhota u Olešnice na Blanensku.

Až na čtvrtém místě skončil Zeman v okrsku číslo 7 spadajícím pod Tišnov na Brněnsku. Tvoří jej vesnička Jamné ve Svratecké hornatině s necelou padesátkou adres. Na děleném prvním až třetím místě se tam seřadili Michal Horáček, Pavel Fischer a Jiří Drahoš. Všichni dostali po 13 hlasech, čtvrtý Zeman o jeden méně.

Drahoš ovládl centrum Brna a některé městské části, konkrétně Královo Pole, Žabovřesky, Ivanovice, Jehnice, Jundrov, Kníničky, Komín, Medlánky, Útěchov a Žebětín. Naopak Zeman bodoval v sídlištních čtvrtích jako Líšeň, Vinohrady, Kohoutovice a Bystrc. Drahoš ovšem našel výraznou podporu také v některých venkovských oblastech, zejména v blízkém okolí Brna, třeba v Babicích nad Svitavou, Bílovicích nad Svitavou, Telnici a Moutnicích.

Bývalý předseda Akademie věd vyhrál také ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku, což je největší vinařská obec v Česku, má dokonce status města. Drahoš tam dostal 33,72 procenta hlasů. Ve stejném okrese vyhrál také v Bavorech a Boleradicích. Naopak prakticky celé Znojemsko je zbarvené ve prospěch Zemana. Pouze v malých příhraničních Stálkách vyhrál Drahoš.

Celkově v kraji uspěl Zeman s 39,41 procenta hlasů. Drahoš dostal 25,85 procenta. Oba se utkají v druhém kole volby.