Hřbitovy v některých jihomoravských okresních městech plánují stavět nová kolumbária, rozptylové loučky a přidávají místa pro urnové hroby. Důvodem je velký zájem o ukládání popela zesnulých.

„Loni proběhlo v obřadní síni na centrálním znojemském hřbitově 451 rozloučení, z toho bylo jen 68 zemřelých pohřbeno klasicky do země,“ uvedl mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík. Nová kolumbária, která jsou podle Kovaříka v poslední době nejžádanější, chce Znojmo vybudovat na hřbitově Malá Louka ve spodní části města.

Za kolumbárium lidé ve Znojmě platí první rok 425 korun, dále pak 106 korun na rok

Ceny hrobových míst drží město třetím rokem stejné. Celková kapacita devíti znojemských hřbitovů je nyní zhruba 6500 míst, centrální hřbitov má v současnosti plno.

Zvyšování počtu míst pro zpopelněné ostatky zemřelých plánují i v Hodoníně

„Letos budeme rozšiřovat urnový háj, kde ale jsou předem nutné terénní úpravy, a budou se zde budovat i kolumbária, která nám v současné době chybí,“ informovala mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Za pronájem kolumbární schránky lidé v Hodoníně platí 1500 korun na deset let.

Na brněnském hřbitově v Židenicích letos vznikne rozptylová loučka

„Loni jsme také otevřeli nové kolumbárium v Žebětíně a lesní hřbitov v Soběšicích,“ řekla za brněnský magistrát Zdeňka Obalilová. Ceny za pronájem kolumbárních schránek se na jednotlivých brněnských hřbitovech liší, podrobný rozpis má správa hřbitovů na svých webových stránkách.

Břeclav letos rozšiřování neplánuje. „V roce 2019 jsme rozšiřovali hřbitov Břeclav-město o urnová místa, kolumbárium a vsypovou loučku. Míst máme v současné době dostatek,“ uvedla mluvčí radnice Ivana Solaříková.