Shodli se na tom kasteláni a zástupci správy památek. Zaměstnanci správy hradů a zámků jsou státními zaměstnanci, na oslovených památkách nikoho nepropouštěli.

Propouštět nemuseli ani v brněnské Vile Tugendhat, která je v majetku města. Propad návštěvnosti i příjmů byl ale v památce UNESCO velký.

"Vzhledem k opatření Vlády ČR a Ministerstva zdravotnictví ČR bylo z původně plánovaných 309 prohlídkových dní možné uskutečnit prohlídky v pouze 144 dnech, přičemž u řady z těchto termínů byly prohlídky možné v omezeném režimu. Meziroční pokles byl asi 35 procent, tedy přibližně 21.000 návštěvníků," uvedla ředitelka památky Iveta Černá. Na vstupném správa vily utržila asi o tři miliony méně, další ztráty byly na pronájmech a zrušených kulturních akcích pro veřejnost.

V milionech počítá ztráty i jedna z nejnavštěvovanějších památek v kraji, zámek v Lednici. Loni přišla zhruba o 15 milionů korun na vstupném. A výdělek uniká už i letos. "Za normálních podmínek už bychom měli otevřeno o víkendech a ve všední dny by jezdily tuzemské i zahraniční zájezdy," poznamenala lednická kastelánka Ivana Holásková.

Výpadek zájezdů pocítily i další památky. "Přišli jsme asi o deset zájezdů z Německa a Rakouska v době Vánoc a Silvestra. Nejvíc nás ale mrzí, že jsme nemohli návštěvníkům nabídnout všechny naplánované akce, ať už šlo o akce vánoční nebo třeba jaro na zámku," uvedla kastelánka Lysického zámku Martina Rudolfová.

Nucené zkrácení sezony přineslo správcům některých památek čas navíc, který mohli věnovat nadstandardním opravám nebo úpravám. "Mohli jsme se naplno věnovat údržbě a bylo víc času na přípravu hlavní sezony. Naštěstí jsme měli také vyjednané financování některých oprav, které se tak mohly začít odehrávat bez návštěvníků," poznamenal kastelán kunštátského zámku Radim Štěpán.

Neplánovanou uzavírku a zrušení vánočních akcí využili k drobnějším opravám i na hradě Bítov. Ten byl jednou z mála památek, která loni nevykázala pokles návštěvnosti. I na Bítově a v Kunštátě ale chyběly školní zájezdy.

Správci památek netrpělivě vyhlížejí dobu, kdy budou moci otevřít. Už nyní je ale jasné, že v březnu to nebude. Pro zámek v Rájci nad Svitavou to znamená, že letos nebude nejoblíbenější akce, výstava kamélií v zámeckém skleníku. Kamélie totiž kvetou jen do půlky března. Loni je mohli návštěvníci obdivovat jen čtyři dny, než bylo nařízeno památky uzavřít.