Hrady, zámky a další památky ve správě státu v Jihomoravském kraji navštívilo letos od ledna do konce října 893.624 lidí, což meziročně představuje nárůst téměř o 13 procent. Ve srovnání s posledním předcovidovým rokem 2019 je to ale stále o 5,5 procenta méně. Více návštěvníků přivítala většina památek v kraji, vyplývá to z tiskové zprávy Národního památkového ústavu Územní památkové správy v Kroměříži.

„Největší meziroční nárůst návštěvnosti zaznamenal zámek Valtice, a to téměř o 74 procent. Za úspěšnou sezónou stojí především čeští návštěvníci, i když už sledujeme trendy vyššího podílu skupin ze zahraničí. Jsou to především Poláci a Slováci, ale postupně se vracejí i turisté z asijských zemí,“ uvedla mluvčí správy Dagmar Šnajdarová.

Více návštěvníků než loni přivítala většina jihomoravských památek ve správě státu, výjimkou jsou zámky Kunštát a Rájec, srovnatelný počet návštěvníků přišel na hrad Pernštejn. I když na zámku v Lysicích letos pokračovala kompletní rekonstrukce rozlehlé zahrady, návštěvnost zámku se zvýšila o více než 2000 návštěvníků na 13.264. Před covidem a začátkem prací v zahradách, které vyjdou na více než 180 milionů korun, dosahovala dvojnásobku.

Klasická návštěvní sezona na většině památek uplynulým víkendem skončila. Celoročně je otevřena například Vila Stiassn v Brněi, o víkendech zámek v Lednici, otevřený zůstává do konce prosince v omezeném rozsahu také zámek ve Valticích. Některé památky připravily adventní program nebo mimořádné prohlídky o vánočních svátcích.