Na středních školách v Jihomoravském kraji je pro uchazeče o studium, kteří dosud neuspěli v přijímacím řízení, ještě téměř 2500 volných míst. Necelou polovinu tvoří obory zakončené maturitou. Nejvíce míst pro druhé kolo přijímacího řízení je v Brně. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl krajský úřad. Přihlášky do druhého kola mohou žáci podat ode dneška do pátku 24. května. O přijetí budou školy rozhodovat na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky z prvního kola.

Podle údajů ministerstva školství se v Jihomoravském kraji účastnilo prvního kola přijímacího řízení 11.293 žáků devátých ročníků základních škol. Přijatých je 10.563, tedy 93,5 procenta, což přibližně odpovídá republikovému průměru. Většina dětí, 7638, se dostala na školu, kterou označila jako svou první prioritu.

Nepřijatých deváťáků je 730. Celkově bylo na jižní Moravě 18.524 uchazečů o střední školy. Přijatých je 14.552, nepřijatých 3972

Nepřijatí uchazeči mají šanci ve druhém kole. Přes 20 volných míst nabízí třeba technické lyceum v Brně, obor kuchař – číšník v Hodoníně, výrobce potravin v Bzenci nebo ekonomika a podnikání v Moravském Krumlově. Gymnázia nabízejí v průměru jednotky míst. Nejvíce míst pro druhé kolo je v Brně, přičemž na oborech zakončených maturitou je kapacita 550 žáků a na oborech zakončených výučním listem 388. Nejméně míst pro druhé kolo je na Vyškovsku.