Radní už schválili zahájení zadávacího řízení. Lhůta pro podání nabídek je do 13. května, nový dopravce by mohl být do několika měsíců. Podle vedení kraje se u nového dopravce opět počítá s podporou z veřejných peněz.

Pokud se ale přihlásí zájemce o provoz linky bez veřejné podpory, kraj zadávací řízení zruší. Linka fungovala přes tři roky. Kraj i město Brno ji podpořily desítkami milionů korun. Obnovení provozu pravidelné linky chce kraj zajistit stejně jako u předchozího dodavatele, čili v otevřeném zadávacím řízení v režimu závazku veřejné služby. Znamená to, že by linku opět finančně podporoval kraj, potažmo Brno. "Rada zároveň vzala na vědomí, že pokud do uzavření tohoto řízení projeví zájem o provoz linky jiný dopravce bez nároku na úhradu kompenzace, bude to důvod pro zrušení tohoto zadávacího řízení," uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Linka z Brna do Mnichova začala létat v listopadu 2015. Od té doby se spoje rozšířily na lety dvakrát denně v každém směru od pondělí do pátku a v neděli se létalo tam a zpět. Měsíčně linku využilo přes 2000 lidí. Loni dosáhla vytíženosti přes 50 procent.

Britské aerolinky létaly se 17 stroji do 25 zemí světa. Krach firma zdůvodnila nárůstem cen paliv a nejistotou ohledně chystaného odchodu Velké Británie z EU.