Jihomoravský kraj podpoří třemi miliony korun venkovské prodejny

Jihomoravský kraj chce dát letos tři miliony korun na podporu provozu venkovských prodejen. Oproti loňskému roku je dotace vyšší o 200.000 korun. Novinářům to řekl náměstek hejtmana Petr Hýbler (ANO). 

  • Foto

    ilustrační, redakce

Program má zachovat prodejny v menších obcích do 750 obyvatel s jedinou prodejnou potravin, které by jinak hrozil zánik. Program začal před dvěma lety, obce mohou o dotaci žádat od 14. do 28. února.

Rozdělení peněz musí schválit i obecní zastupitelstvo, obec musí prodejně přispět stejnou částkou jako kraj, jinak kraj nepřispěje. Loni dotaci získalo 70 žadatelů, každá obec mohla získat až 70.000 korun. Některé maximum získaly, jiné uspěly s nižší částkou většinou desítek tisíc korun. Loni dal kraj do programu 2,5 milionu korun, nakonec částku kvůli vysokému poštu žadatelů navýšil na 2,8 milionu. "V letošním roce by připravená částka tři miliony korun měla být dostatečná. Kdyby náhodou nestačila, myslím, že budeme schopni ji navýšit," řekl Hýbler.

Dotační program má zachovat základní funkce ve službách na venkově s ohledem na kvalitu života. Týká se to především prodejen potravin v malých obcích, kde jediná prodejna není schopná pokračovat bez podpory obce. Podle Hýblera přitom prodejny fungují i jako místo, kde se setkávají lidé z vesnice.

Zdroj: 
čtk