Jihomoravský kraj vyhlásil výběrové řízení na ředitele kyjovské nemocnice. ČTK to řekl Petr Holeček z krajského tiskového oddělení. Rada v první půli prosince odvolala z funkce k poslednímu letošnímu dni ředitelku Danuši Křivákovou, od ledna bude řízením pověřený její náměstek Petr Svoboda. Nového ředitele by kraj mohl vybrat v prvních měsících příštího roku.

Křiváková vedla nemocnici skoro čtyři roky. Personální změny jsou podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové součástí snahy o reformu krajských zdravotnických zařízení. Hejtman Bohumil Šimek (ANO) ke změně uvedl, že se kraj bude zabývat koncepcí zdravotnictví a chce v čele nemocnic osobnosti, které budou schopné změny akceptovat a realizovat.

Křiváková to považuje za zástupný důvod. Podle ní je důvodem spíš to, že jako členka ČSSD kritizovala po neúspěšných celostátních volbách poměry ve straně. Zdravotnictví má na krajské úrovni na starosti právě ČSSD.

"Dovolila jsem si to kritizovat. Ale nemůžu nic namítat. Kraj má právo mě odvolat. Nelíbí se mi ale způsob, jakým se to stalo. Dozvěděla jsem se to od novinářů," řekla ČTK Křiváková.

Podle ní nemocnice za jejího vedení prosperovala a měla kladné hospodaření v řádu milionů. "Byli jsme schopní plnit investice z vlastních prostředků, každoročně jsme dávali miliony do nových přístrojů a byli jsme schopní i přes navýšení mezd dávat navíc další odměny," uvedla Křiváková. Nemocnice získala novou magnetickou rezonanci a obnovila CT i rentgenové a další přístroje.

Podle Křivákové by měl přijít někdo, kdo udrží dobrou atmosféru mezi zaměstnanci, ale dotáhne také zamýšlenou rekonstrukci gynekologického pavilonu. Křivákové zatím zůstane v nemocnici pracovní poměr, ale neví, v jaké bude funkci.

Nemocnice Kyjov poskytuje ambulantní i lůžkovou péči obyvatelům okresu Hodonín. Zajišťuje a organizuje dětskou, všeobecnou i stomatologickou lékařskou službu první pomoci. V areálu nemocnice působí 47 odborných ambulancí.

Zdroj: ČTK