Jihomoravští hygienici v březnu provedli 225 kontrol zaměřených na výrobky s obsahem zakázaných návykových látek HHC, HHC-O a THCP. Ve 185 případech zkoumali elektronické cigarety a bylinné výrobky určené ke kouření a objevili víc než 30 závadných produktů. Při zbylých 40 kontrolách zaměřených na kosmetické přípravky nenašli žádný výrobek s podezřením na obsah zakázané látky. Výsledky kontrol dnes hygienici zveřejnili na svém webu.

Hygienici zkontrolovali 194 kamenných prodejen, 18 automatů a 13 e-shopů. „Při kontrolách elektronických cigaret a bylinných výrobků ke kouření jsme v šesti případech zjistili výskyt výrobků, na kterých bylo uvedeno, že obsahují HHC nebo THCP. Celkem jsme našli 31 druhů výrobků určených ke kouření s obsahem HHC nebo THCP. V jedné z provozoven byly také bonbony s obsahem HHC,“ uvedli hygienici.

Mezi odhalenými výrobky ke kouření s obsahem zakázaných látek převažovaly jednorázové elektronické cigarety, dále to byly květy obsahující HHC nebo THCP a v jednom případě náplň pro elektronickou cigaretu s obsahem HHC. Všechny případy hygienici předali policii.

Ve dvou provozovnách hygienici odebrali elektronické cigarety, u nichž měli podezření, že jsou přeznačené

„U těchto výrobků jsme provedli také kontrolu v systému EU-CEG a zjistili, že ani jeden zde není notifikován. Potvrdila se u nich přítomnost zakázané látky HHC a u jednoho výrobku i přítomnost látky THCP. Zjištěné informace postoupíme policii,“ sdělili.

Zákaz držení a prodeje produktů s psychoaktivními látkami HHC, HHC-O a THCP, které byly zařazeny na seznam zakázaných návykových látek, platí od 6. března

Vláda přistoupila k regulaci poté, co se začaly objevovat častěji případy, kdy skončili nezletilí v nemocnici zejména po požití cukrovinek s HHC, které nejsou označeny jako potraviny.