Jihomoravští učitelé se dostanou blíže k moderním technologiím. Zástupci Vzdělávacího institutu pro Moravu (VIM)  představili novou učebnu digitálních kompetencí, ve které budou učit pedagogy, jak pracovat třeba s 3D tiskárnou, virtuální realitou, laserovým plotrem nebo dronem. „Nejdůležitější je motivovat učitele, kteří technické obory učí, aby byli v kontaktu s tím, co se ve světě a v těchto oborech děje,“ řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Na základní škole v Pohořelicích na Brněnsku s virtuální realitou už pracují

Usilují o to, aby se studenti s technologiemi nepotkávali jen při výuce informatiky. Učitelé je mohou používat třeba i v češtině nebo matematice, uvedl zástupce ředitele školy Lukáš Mertlík.

Vybudováním učebny reaguje VIM na připravovanou výzvu ministerstva školství, která počítá s finanční podporou pro vzdělávací kurzy v oblasti digitálních kompetencí

„Jihomoravští učitelé by pak měli vzdělávací akce plně hrazeny z dotačních prostředků. Školy navíc již disponují potřebným vybavením, jehož nákup byl zahrnut v jiném dotačním programu. Půjde tedy o to, naučit pedagogy zakomponovat vybavení prakticky do výuky,“ upřesnila ředitelka VIM Leona Sapíková.

Zájem o práci s digitálními technologiemi zatím na základní škole v Pohořelicích projevují jen někteří učitelé. „Odhaduji to na 20 až 30 procent progresivních lidí, a pak jsou lidé, kteří se k tomu dostávají postupně,“ popsal Mertlík.

Celkové náklady na rekonstrukci učebny a nákup vybavení se vyšplhaly přes půl milionu korun

Programy v nových prostorech zahrnou jak frontální výuku, tak interaktivní workshopy. Mezi připravované akce se zařadí práce s audiovizuální technikou, roboty a moderními učebními pomůckami, lektoři se ale také zaměří na využívání umělé inteligence při přípravě hodin.