Jozef van Wissem V Brně? Ano, své mystické umění tu předvede už příští týden

  • Foto

    organizátoři akce

Po nezapomenutelném vystoupení na festivalu Colours of Ostrava a vyprodaném loňském komorním koncertu v Praze přijíždí znovu do České republiky skladatel a loutnista Jozef van Wissem. Na dvou koncertech v Praze a v Brně (4. a 5. února) předvede umění hry na barokní loutnu a představí své nové album Ex Mortis. Do myslí posluchačů se zapsal především díky soundtracku k filmu Jima Jarmusche Přežijí jen milenci, za který byl oceněný na filmovém festivalu v Cannes. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí akce Andrej Štůla.

Zvuk loutny je neodmyslitelně spjatý s dávnými časy, ale v Americe žijící Holanďan Jozef van Wissem ve své tvorbě otevírá tomuto tradičnímu nástroji nové horizonty. Ať už v kontextu soudobé improvizace nebo v rámci svých hypnotických skladeb, jimiž si získal obdiv Davida Tibeta nebo Jima Jarmusche, s kterým mimochodem natočil čtyři nahrávky. Na koncertu v brněnské Hvězdárně a planetáriu 5. února od 20 hodin představí své nové album Ex Mortis.

Jozef van Wissem

Jedinečný hudebník vystupoval na více než 1200 sólových loutnových koncertech v kostelech a na koncertních místech po celém světě, včetně prestižních rockových festivalů jako ATP a Primavera Sound, hrajíc na svou vlastní a unikátní barokní loutnu vyrobenou na míru. Názvy jeho děl mají často křesťansko-mystickou přitažlivost. V roce 1993 se Van Wissem přestěhoval do New Yorku a studoval loutnu u Pata O'Briena. V roce 2013 získal cenu za nejlepší soundtrack za film „Přežijí jen milenci“ Jima Jarmusche na filmovém festivalu v Cannes.

Známá je také jeho spolupráce se světovými galeriemi. Národní galerií v Londýně byl pověřen sestavením zvukového díla pro obraz Hanse Holbeina ml. „Vyslanci“ (1533). V prosinci 2017 byl pozván, aby v petrohradské Ermitáži předvedl madrigal vyobrazený v Caravaggiově malbě „Loutnista“(1596). Jeho nejnovější nahrávka uvádí toto dobové dílo pod názvem „You Know That I Love You“ („Vy víte, že vás miluji“).