O svoz a údržbu kontejnerů se bude starat městská společnost SAKO, v tomto případě šlo už o výstavbu devatenáctých podzemních kontejnerů na území města Brna. SAKO zatím spravuje 18 podzemních stanovišť s 54 kontejnery na sklo, papír a plasty. První z nich vznikly před 12 lety v centru Brna na Zelném trhu, Moravském náměstí a na Obilním trhu. Výhodou podzemních kontejnerů je jejich větší objem ve srovnání s tradičními mobilními nádobami.

Na realizaci těchto kontejnerů získaly Žabovřesky finance z kasy města Brna, šlo celkem o 650 tisíc korun. „Zavedením nádob na separovaný odpad pod zem pokračujeme v kultivaci srdce Žabovřesk s již opravenou kapličkou sv. Václava a pomníkem padlých. Z Burianova náměstí konečně zmizí nevzhledné kontejnery a náměstí tak konečně získá mnohem důstojnější vzhled,“ uvedl místostarosta Žabovřesk Filip Leder (KDU-ČSL).

Podzemní zásobníky, každý o objemu 3 000 litrů, pojmou třikrát více odpadu než běžný kontejner na tříděný odpad. Do barevně označených vhozů, které jsou jako jediná část zásobníků nad zemí, je možné uložit sklo, papír a plastové obaly.

Podzemní kontejnery jsou nenáročné na prostor, nedevalvují esteticky své okolí a oproti klasickým kontejnerům představují mnohem menší požární riziko a ekologickou zátěž. „Ve spolupráci s městskou společností SAKO budeme postupně doplňovat stávající podzemní zásobníky o signalizační systém, který dokáže upozornit na zaplněný kontejner, což umožní ještě operativnější svoz odpadu než doposud,“ uvedl náměstek primátorky města Brna Petr Hladík (KDU-ČSL). Ten dále doplnil, že signalizační systém již funguje v jiných evropských zemích, například ve Velké Británii, Švýcarsku nebo Slovinsku.

Dalších 16 nadzemních stání vznikne v městských částech Bohunice, Brno-sever, Řečkovice a Mokrá Hora, Brno-střed a Medlánky.