Zaměstnanci soudů budou ve středu 29. května stávkovat za zvýšení platů. Jednodenní výstražnou stávku vyhlásily justiční odbory po čtvrtečním jednání s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Novinářům to řekly Anna Pospíšilová a Marie Šafrová z Odborového svazu justice. Zapojení do stávky podle nich přislíbilo 90 procent z 9500 zaměstnanců. Zúčastnit se mají pracovníci všech soudů vyjma Ústavního.

Soudy budou vypadat jako domy duchů

„Soudy nemusejí mít zavřeno, můžou mít otevřeno. Nicméně když nikdo nebude na podatelně nebo na infocentru, tak se tam ti lidé budou procházet jako v domě duchů. Je na každém předsedovi soudů, jak si to zařídí,“ popsala podobu celodenní stávky Šafrová, která pracuje jako vyšší soudní úřednice. Justiční aparát už podle ní nemá peníze na základní životní potřeby. Do stávky se zapojí například i asistenti soudců, justiční čekatelé či pracovníci IT.

K částečnému navýšení platů již došlo, tvrdí Blažek

„Ani já nepovažuji platovou úroveň za odpovídající náročnosti a kvalitě odváděné práce a nadále se budu zasazovat o spravedlivé odměňování zaměstnanců v justici a o zvýšení jejich finančního ohodnocení, ale je potřeba zohledňovat i současnou ekonomickou situaci a to, že k částečnému navýšení již došlo,“ vzkázal Blažek.

Stávka omezí chod Městského soudu v Brně

Kvůli stávce bude ve středu omezený také chod Městského soudu v Brně. „S ohledem na skutečnost, že se do výstražné stávky zapojilo více jak 85 procent zaměstnanců soudu, nebude fungovat například sekretariát, pokladna, podatelna, informační centrum či IT podpora,“ sdělila zpravodajskému portálu BRŇAN mluvčí soudu Petra Láníčková. Veřejnost bude o situaci informována na internetových stránkách soudu a současně také na vstupu do budovy justičního areálu. Pokud jde o nařízená jednání, při odročení budou účastníci včas informováni. Případně si mohou předem telefonicky na informačním centru soudu do úterka ověřit, zda se jednání bude konat. Ověření stavu věci je možné i v aplikaci Infosoud.

Žádají navýšení platů o procent

Odbory žádají navýšení platů o 15 procent a také diskusi o vytvoření nových platových tabulek pouze pro justici, oddělených od tabulek ostatních státních zaměstnanců. Na druhou z podmínek ministerstvo přistoupilo. K otázce zřídí pracovní skupinu, která se sejde v červnu. Zasednou v ní zástupci státu, Odborového svazu justice, Unie vyšších soudních úředníků a Unie soudců i zástupci z řad soudců. Skupina by měla mj. stanovit okruh pracovníků v justici, což Blažek už řešil s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). První výsledky jednání skupiny by měly být k dispozici ještě letos, nejdříve v září.

Osmdesát milionů navíc? Výsměch!

To, že ministerstvo žádá vládu o 80,2 milionu korun navíc pro justiční aparát, označili odboráři za směšné. „To by bylo zhruba 500 korun hrubého pro jednoho, a to opravdu nikomu nepomůže,“ poznamenala Šafrová. Blažek novinářům minulý týden řekl, že jeho jednání s ministerstvem financí uvízlo na mrtvém bodě a že ve vládě není vůle platy zvýšit. K možné stávce už dříve uvedl, že by vůči vládě byla vážným signálem.