Víš, Proč holky pláčou, Nářez či Človíček. To jsou jen některé z rádií známých hitů kapely KEKS, jejíž hudba rozezní v pátek 11. srpna od 18 hodin jeskyni Výpustek u Křtin v Moravském krasu. Zpravodajský portál BRŇAN o tom informoval mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.

Dárek pro posluchače

„Mimořádný akustický koncert v Jindřichově sále Výpustku s úžasným zvukem je pro Moravu takový dárek, protože zde příliš nevystupujeme. O to však více věříme, že si lidé, které písně KEKSu oslovují, do těchto netradičních koncertních prostor cestu najdou,“ uvedl manažer kapely Jan Vyskočil.

Dělali předskokany slavným kapelám

Kapela původem ze středočeského Benešova působí na hudební scéně již 43 let. „Rok co rok bez koncertní nebo tvůrčí pauzy, přesto neokoukaná. V posledních letech se skupina objevila po boku zahraničních kapel jako je Smokie, Nazareth, Slade, Suzi Quatro. Oblíbené jsou koncerty s filharmonií v doprovodu 35členného orchestru. Nepropásněte jedinečnou šanci a unikátní koncert, kde zazní všechny zásadní hity kapely,“ sdělil Vyskočil.

Vezměte si teplé oblečení

Doporučení pro návštěvníky koncertu je teple se obléci, „Uvnitř jeskyně je totiž stálá teplota v zimě i v létě sedm stupňů Celsia,“ upřesnila vedoucí provozu Výpustku Hana Horáková. Vstupenky na koncert ve Výpustku si lze předem zakoupit na internetu qrticket.cz nebo v pokladně jeskyně.

Labyrint chodeb vytvořila voda

Labyrint chodeb a dómů Výpustek vytvořila ponorová činnost Křtinského potoka. Krasové podzemí v Křtinském údolí je proslaveno nálezy tisíců kostí pravěkých jeskynních medvědů (Ursus spelaeus). První zdokumentovaní návštěvníci již v 17. století nacházeli kosti pravěké zvířeny. V tomto období také vytvořil první popis jeskynních prostor mnich Martin Alexander Vigsius. Jan Ferdinand Hertold v roce 1669 ve spise Tartaro-Mastix Moravie popisuje temné otvory do chodeb a propastí, „které se dosud nikdo neodvážil prozkoumati“.

Tajné velitelství armády

Ve 30. letech 20. století se v jeskyni průmyslově těžila fosfátová hnojiva, za druhé světové války podzemí nacisté upravili pro továrnu na letecké motory do stihaček. „Po roce 1961 ji Československá lidová armáda přestavěla na tajné velitelství vojsk, které mělo odolat atomové válce na povrchu. K tomu účelu sloužila až do roku 2001, o šest let později ji Správa jeskyní České republiky zpřístupnila turistům. Novinkou je zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně v čelovkách s baterkami a prázdninové dětské prohlídky s medvědem Brunem,“ doplnil Pavel Gejdoš.