Jednatel stavební firmy Petr Š. u soudu vypověděl, že jejich společnost dělala pro radnici Brno-střed několik stavebních zakázek. „Kvůli zakázce rekonstrukce objektu na Václavské ulici mě hned v březnu 2019 kontaktovala policie, která mě pak v září vyslýchala,“ uvedl svědek.

Podle něj šlo o opravu pláště budovy, pavlačí a střešní krytiny. Zakázky získávali přes systém EZAK nebo po výzvě z radnice. „Po přihlášení do výběrového řízení jsme odevzdali projektový rozpočet, dali jsme nabídku, a když jsme vyhráli, zakázku jsme udělali,“ upřesnil podnikatel.

Soudkyně se ho také ptala, koho z obžalovaných zná. „Pana Švachulu sice znám, ale nikdy jsem s ním žádnou zakázku neřešil. Znám i pana Liškutina, se kterým jsem měl profesionální pracovní vztah. Ostatní obžalované neznám,“ vypověděl svědek.

Podle něj byla hlavním kritériem výběrových řízení na veřejné stavební zakázky cena a někdy i záruční doba na provedené práce. „Nikdo po mě nikdy nechtěl žádnou provizi,“ odmítl podezření z korupce podnikatel, když se ho na to ptala Švachulova obhájkyně.

Další svědek potvrdil, že řadu malých stavebních zakázek v hodnotě do 50 tisíc korun zadával investiční odbor radnice Brna-středu napřímo. „Technik ze Správy nemovitostí zavolal, co je potřeba udělat, já jsem si místo obhlédl, objednané práce jsme udělali a hotovou zakázku odevzdali. V žádném případě jsme však nikdy zakázku nenadhodnotili a nedávali jsme nikomu žádnou provizi. Pracoval jsem vždy na doporučení, protože dobré reference je to nejlepší, co může stavební firma mít,“ uvedl stavbyvedoucí.

Jak už zpravodajský portál BRŇAN informoval, jeden ze svědků odmítl v úterý vypovídat, protože ho ostravská expozitura NCOZ spolu s dalšími čtyřmi fyzickými a pěti právnickými osobami obvinila z podplácení a zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek. „U všech obviněných připadá v úvahu odklon trestního řízení, tedy dohoda o vině a trestu nebo podmíněné zastavení trestního stíhání,“ uvedl státní zástupce Radek Mezlík.

Podle něj jde o další větev kauzy Stoka. V hlavní větvi od loňského září čelí u soudu obžalobě 11 lidí a dvě firmy. Hlavou zločinecké skupiny je podle Mezlíka bývalý místostarosta Brna-středu za hnutí ANO Jiří Švachula. Ten však vinu popírá.

Soudní líčení mělo pokračovat i ve čtvrtek, ovšem předsedkyně senátu Jaroslava Bartošová ho zrušila. Chtěla totiž přehrávat další zvukové a obrazové záznamy, k nimž se měl vyjádřit obžalovaný Saman El-Talabani. Ten se však kvůli zdravotním potížím z jednání omluvil, proto bude proces pokračovat až příští týden.